Stanje v slovenski kovinski in elektroindustriji, ki je bila med prvimi na udaru krize, se izboljšuje. Trend zapiranja podjetij in odpuščanj se je ustavil, plače redno izplačujejo, pojavljajo se potrebe po novih delavcih, obseg naročil se povečuje, ocenjujejo v panožnem sindikatu SKEI, a opozarjajo, da so razmere še vedno negotove.
"Če je bila naša panoga prva na udaru finančne in gospodarske krize, lahko sedaj ugotavljamo, da je ena prvih, ki iz te krize izhaja," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejala predsednica Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) Lidija Jerkič.
Stanje v kovinski industriji, elektroindustriji ter industriji kovinskih materialov in livarn se je stabiliziralo. Podjetja ne odpuščajo, zaznavajo celo trend novih delavcev, vsa podjetja so ponovno na 40-urnem delovnem tednu in polnih plačah. Z izjemo družbe Gorenje Tiki tudi ni več trenda zapiranja podjetij. Zaposleni prejemajo plače redno in v skladu s kolektivno pogodbo, v družbah se pohvalijo tudi z rastjo naročil, je dodala Jerkičeva.
"Seveda je stanje še vedno negotovo. Težko je trditi, da smo v naših panogah izšli iz recesije," je opozorila.
Učinki stavke 13. novembra lani so znatni, ugotavlja. Plače so višje tudi za do 10 ali 15 odstotkov. Predsednica sindikata del dviga pripisuje ponovnemu podaljšanju delovnega časa in zmanjšanju števila manj kvalificiranih delovnih mest, večji del pa izpogajanim višjim osnovnim plačam v kolektivnih pogodbah in dvigu minimalne plače. "Dvig minimalne plače ni povzročil večjih odpuščanj, je pa v precej podjetjih prišlo do uravnilovke pri plačah," dodaja. Po podatkih sindikata se povprečne neto plače po panožnih kolektivnih pogodbah gibljejo med okoli 650 in 1440 evri.
Trenutno imajo odprta pogajanja za vse tri kolektivne pogodbe dejavnosti. Usklajujejo se predvsem glede pravice zaposlenih do izobraževanja, najemanja agencijskih delavcev, lažjega usklajevanja poklicnega in družinskega življenja ter nočnega dela.
Ob potrebah po novih delavcev podjetja najemajo predvsem agencijske delavce, še opozarjajo v SKEI in dodajajo, da v nekaterih podjetjih agencijski delavci predstavljajo tudi več kot 30 ali 40 odstotkov vseh delavcev.
Sekretar ljubljanske regijske organizacije SKEI Zlatko Hernčič je glede okrevanja gospodarstva, kot pravi, nekoliko manj optimističen kot predsednik vlade. Opozoril je na zapiranje nekaterih podjetij v regiji, med njimi družb Strenia, nekoč znane kot SCT Strojegradnja, Gorenje Tiki, Tosin in Kovinarska. Med pozitivnimi primeri je omenil družbi v tuji lasti, Saturnus Hella in Danfoss Trata, kjer po njegovih besedah napovedujejo nekaj novih delovnih mest.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.