Delavci Kraškega zidarja po vrnitvi s kolektivnega dopusta začeli stavko, ki so jo že zamrznili. Družba 320 zaposlenim dolguje okoli 2,5 milijona evrov, poskusi reševanja družbe pa so očitno propadli, saj je prvi mož družbe Radoš Lipanje že v petek na Okrožno sodišče v Kopru vložil predlog za stečaj družbe, kar je danes potrdil tudi delavcem. Predstavniki sindikata so se tako odločili za zamrznitev stavke, delavce pa bo vodstvo poslalo na čakanje na delo od doma s 100-odstotnim nadomestilom.
Lipanjetu z bankami upnicami namreč ni uspelo doseči dogovora o reprogramu terjatev, novih garancijah in obratnem kapitalu. Tudi tujega kapitala iz arabskih držav kljub nekaterim drugačnim napovedim na koncu ni bilo.
Za propad družbe naj bi bila sicer najbolj kriva nasedla ljubljanska stanovanjska projekta Situla in Tribuna. Situla, na križišču Vilharjeve in Topniške ceste, je ena največjih urbanih zgradb pri nas, z 266 nadstandardnimi in izjemno dragimi stanovanji ter več kot deset tisoč kvadratnimi metri poslovnih prostorov. Investicijska vrednost Situle je 90 milijonov evrov. Kljub vsemu razkošju pa se Situla slabo prodaja.
Nekaj manjši znesek je družba vložila v Tribuno, ki na Prulah premore 76 stanovanj. Ta se prodajajo nekoliko bolje od tistih v Situli, a pravzaprav sta oba projekta v fazi mirovanja, saj banke niso več pripravljene financirati nadaljevanja investicije.
Drama v podjetju je najbolj prizadela delavce. Družba jim namreč že od februarja namesto polnih plač plačuje le znesek minimalne plače, dolgujejo pa jim tudi celotno junijsko plačo in del regresa za leto 2011. Kraški zidar ima sicer za 117 milijonov evrov neplačanih obveznosti, v postopku prisilne poravnave pa je terjatve pravočasno prijavilo 477 upnikov.
Zlom Kraškega zidarja bo zadal hud udarec primorskemu gospodarstvu, saj obalno-kraški regiji tako od večjih gospodarskih družb ostaja le še Luka Koper.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.