Kitajske oblasti so jih spoznale za krive zaradi podkupovanja v višini približno 13 milijonov dolarjev in zlorabe zaupnih poslovnih podatkov.
Nekdanjega vodjo šanghajske podružnice multinacionalke in avstralskega državljana Sterna Huja so po tridnevnem sodnem procesu obsodili na 10 let zapora. Tri druge uslužbence Ria Tinta v šanghajski podružnici, Wanga Yonga, Gea Minqianga in Liuja Caikuija, pa so obsodili na 14, osem in sedem let zapora.
Avstralski premier Kevin Rudd je ocenil, da je proces predstavljal preizkus kitajskega pravnega sistema in izrazil zaskrbljenost nad pogoji poslovanja v tretjem največjem gospodarstvu na svetu. Po treh desetletjih, odkar se je Kitajska odprla svetu, se ameriški in evropski poslovneži na Kitajskem namreč vse bolj pritožujejo nad zapletenimi pravili, neenako obravnavo tujih in lokalnih družb ter nad naraščajočim nacionalizmom.
Štiri uslužbence Ria Tinta so aretirali lansko poletje, saj so jih sumili industrijskega vohunjenja. Preiskava je pokazala, da so od kitajskih jeklarskih in železarskih podjetij na neprimeren način, tudi s podkupovanjem, pridobivali zaupne trgovinske podatke, med drugim o velikosti zalog, urnikih in obsegu proizvodnje, finančnih podatkih in načrtih glede nakupov surovin. To je Riu Tintu omogočilo prednost v pogajanjih s kitajskimi državnimi jeklarskimi podjetji o ceni železove rude, podjetja pa so morala plačevati previsoke cene.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.