Vlada je s tem le deloma ugodila zahtevam distribucijskih podjetij, ki so zahtevala skoraj osemodstotno zvišanje cen že pred petimi meseci. Cena električne energije za tarifne odjemalce (za gospodinjski odjem, javno razsvetljavo in ostali odjem na nizki napetosti) se je od novembra 2001 do danes zvišala za 12,2 odstotka. Zadnja podražitev je bila 1. maja lani, ko so cene elektrike poskočile za 3,9 odstotka.
Cena električne energije (brez DDV) za tipičnega referenčnega uporabnika (z letno porabo 3500 kWh) je bila v letu 2002 v Sloveniji za 18 odstotkov nižja, kot znaša ponderirano povprečje držav članic EU, pojasnjujejo na gospodarskem ministrstvu. Cene so v vseh držav članicah višje od slovenskih cen, nižje so le na Švedskem, Finskem in v Grčiji.
Iz planskih načrtov poslovanja gospodarske javne službe distribucije tarifnim odjemalcem za leto 2003 je mogoče zaključiti, da prihodki od prodaje električne energije ne pokrivajo stroška nakupa energije in stroška za uporabo omrežja, zato bodo podjetja distribucije tarifnim odjemalcem v letu 2003 predvidoma poslovali z izgubo v višini 6,6 milijarde tolarjev. Distribucijska podjetja, ki so zadolžena za preskrbo tarifnih odjemalcev, so v svojem zadnjem predlogu vladi navedla potrebo po nujnem, vsaj 7,9-odstotnem povprečnem povišanju cen že s 1. oktobrom 2003, vendar je vlada zaradi zastavljenega makroekonomskega cilja nižanja stopnje inflacije za leto 2003 povišanje cen odložila v začetek tega leta.
Vlada je s 1. januarjem z uredbo zamrznila tudi cene omrežnine za distribucijsko in prenosno omrežje, saj bi načrtovano povišanje omrežnine za leto 2004 v skladu z metodologijo za prvo regulativno obdobje 2003-2005, ki jo je pripravila agencija za energijo, prav tako ogrozilo zastavljeni makroekonomski cilj znižanja stopnje inflacije na raven maastrichtskih kriterijev ter sprejetja programa vstopa v ERM II in prevzem evra.