Spremenjene cene storitev, ki jih Simobil nudi svojim uporabnikom bodo začele veljati 1. avgusta. Od takrat naprej bodo po novih cenah klicali tudi Mobitelovi uporabniki. Na Simobilu pravijo, da so podražitve posledica zahtev nadzornikov trga mobilne telefonije.
Boris Dremelj: "Simobil prilagaja cene svojih storitev na trgu, seveda pa morajo cene vse bolj odražati svoje stroške."
Kakšne so spremembe?
Mesečna naročnina za naročniški paket Simbol danes znaša 3.300 tolarjev, od prvega avgusta bo 10 odstotkov dražja, torej bo stala nekaj več kot 3.500 tolarjev. Za kar četrtino bo dražji pogovor z osebo, ki je Simobilov uporabnik. Minuta bo tako veljala nekaj več kot 20 tolarjev.
Nespremenjena bo ostala cena pogovora z uporabnikom Mobitela ali Vege. Za minuto pogovora boste tako še vedno odšteli 22 tolarjev po nižji ter nekaj manj kot 50 po višji tarifi. Tudi strošek za poslano SMS sporočilo bo ostal nespremenjen, še naprej bo znašal desetinko manj kot 21 tolarjev.
Primerjava cen pogovorov med slovenskimi in evropskimi operaterji
V tujini je mobilnost nominalno dražja. Tako na primer minuta pogovora v Avstriji po najnižji možni ceni znaša 0,07 Evra, v Nemčiji 0,15 evra, v Italiji pa skoraj 2 desetinki evra. V Sloveniji pa je najnižji strošek za minuto pogovora 0,05 evra pri Vegi, ter 0,08 evra pri Mobitelu in Simobilu. Če pa primerjamo kupno moč ugotovimo, da je v primerjavi s slovensko v Avstriji ta 112 odstotkov višja, v Nemčiji 130, v Italiji pa 92 odstotkov višja.
ATRP začela urejati tudi cene zaključevanja klicev v mobilnih omrežjih
Agencija za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto (ATRP) je z začasnima odločbama obema slovenskima mobilnima operaterjema s pomembno tržno močjo, Mobitelu in Simobilu, naložila, da najkasneje do 1. septembra letos uveljavita enake, nižje cene za zaključevanje klicev iz drugih mobilnih omrežij v svojem omrežju. Tako Mobitel kot Simobil sta s tem dolžna obračunavati drugim mobilnim operaterjem, katerih klici bodo zaključeni v njunih omrežjih, enotno ceno 23 tolarjev (brez DDV) na minuto za klic v času večje prometne obremenitve.
S tem dejanjem agencija pomembno posega v urejanje razmer na trgu mobilnih radijskih storitev, saj bosta odločbi imeli občutne posledice, pojasnjujejo v ATRP. Za operaterje mobilnih radijskih storitev, predvsem za nove igralce na trgu, odločbi namreč pomenita enakopravnejše tržne pogoje, nižje stroške poslovanja in možnost za oblikovanje konkurenčnih cen po stroškovnih načelih.