Slovenski kmetijski minister Milan Pogačnik se je danes v Bruslju zavzel za "previdno in zmerno" reformo za sektor sladkorja v Evropski uniji. Radikalna reforma, kot jo je minuli teden predložila Evropska komisija, bi namreč Sloveniji povzročila velike težave in bi lahko vodila tako v opustitev proizvodnje sladkorne pese kot tudi v opustitev proizvodnje sladkorja, je dejal Pogačnik.
"Reforma v predlagani obliki bi imela v Sloveniji ne le gospodarske, temveč tudi socialne in politične razsežnosti," je opozoril minister. Kot je pojasnil, bi bila z njo hudo prizadeta edina slovenska tovarna sladkorja v Ormožu ter tudi pridelovalci sladkorne pese, ki oboji že zdaj prihajajo iz manj razvitih regij, kjer je alternativnih možnosti za preživetje zelo malo. "Brezposelnost bi se zato lahko precej povečala," je tako opozoril Pogačnik.
Evropska komisija je v Bruslju predložila radikalno reformo sektorja sladkorja, s katero želi temeljito poseči v sistem izvoznih nadomestil in subvencij, zmanjšati proizvodnjo sladkorja ter znižati cene.
Posledice bi lahko bile "zelo negativne"
"Reforma sladkornega sektorja v EU je neizogibna, vendar je sprejemljiva takšna, ki bi o ohranila proizvodnjo sladkorne pese in sladkorja ter zagotavljala človeka dostojen gospodarski razvoj," je povedal direktor Tovarne sladkorja Ormož Jurij Dogša.
Takšna reforma bi namreč tako za edino slovensko proizvajalko sladkorja kot za za večino proizvajalcev sladkorja in pridelovalcev sladkorne pese imela zelo negativne posledice, zato je Dogša mnenja, da reforma zagotovo ne bo sprejeta v predlagani obliki.
Ormoška tovarna sladkorja je lansko poslovno leto ob 8,3 milijarde tolarjev prihodkov ustvarila za 793 milijonov tolarjev čistega dobička, kar je za osem odstotkov manj kot leta 2002. Družba je sicer v 58-odstotni lasti nizozemske družbe Cosun, s 25-odstotnim deležem razpolaga italijanska družba SFIR, 15 odstotkov imajo v lasti okoliške kmetijske zadruge, dva odstotka pa sta v lasti malih delničarjev.
Ker se zaveda, da bo "sladkorna reforma", ki naj bi bila postopno izvedena od sredine leta 2005 do leta 2008, hudo prizadela evropske proizvajalke sladkorja, bruseljska komisija predlaga tudi rešitve, ki bi njihove izgube delno ublažile.