Mešana slovensko-hrvaška delovna skupina za pripravo podlag za izvedbo ustanovne skupščine in drugih aktivnosti za začetek dela nove družbe z omejeno odgovornostjo - NEK d.o.o., ki bo prevzela upravljanje krške nuklearke, je danes obravnavala gospodarski načrt NEK za drugo polletje 2002, ki ga je pripravila uprava NEK. Kot je po srečanju povedal vodja slovenskega dela skupine Branko Ogorevc, vsebine načrta niso obravnavali, dogovorili pa so se, da bosta slovenski in hrvaški del te delovne skupine ločeno pripravila pripombe oz. poglede na gospodarski načrt NEK za drugo polovico letošnjega leta, ki jih bodo skušali uskladiti na naslednjem sestanku.
Po prepričanju slovenske strani mora delovna skupina pripraviti vse potrebno za sklic prve skupščine družbenikov NEK (sklicala jo bo uprava NEK, saj bodo nadzorniki imenovani šele na tej skupščini), na kateri bodo imenovali organe družbe, do nje pa mora v skladu z družbeno pogodbo, ki je priložena meddržavni, priti najkasneje v treh dneh od uveljavitve družbene pogodbe. Pred tem morata seveda parlamenta obeh držav ratificirati meddržavno pogodbo. Po prepričanju članice slovenskega dela skupine Marjete Marcon (z ELES-a) je treba pripraviti vse potrebne strokovne podlage, da bi nova družba NEK d.o.o. lahko začela delovati takoj po uveljavitvi meddržavne in s tem tudi družbene pogodbe o NEK.
Ali hrvaška stran zavlačuje?
Drugi sestanek delovne skupine – ki je tako kot prvi potekal v prostorih NEK - je po besedah Ogorevca pokazal, da se pogledi slovenske in hrvaške strani razlikujejo glede mandata oz. pristojnosti te skupine. Slovenska stran po njegovem zastopa stališče, da mora delovna skupina pripraviti vse potrebno za konstituiranje organov upravljanja NEK, ko bo začela veljati meddržavna pogodba. "Da bodo ti organi na svojih prvih sejah že imeli pripravljena ustrezna gradiva, o katerih bodo sprejemali ustrezne odločitve," je pristavil. Hrvaška stran pa po oceni slovenskih članov "sili delovno skupino, da bi odločala namesto omenjenih organov".
Hrvatje so v nadaljevanju zahtevali tudi odgovore na vprašanja, ki so jih upravi NEK postavili na prvem sestanku delovne skupine. Na štirih oz. petih straneh so postavili celo vrsto vprašanj, ki se nanašajo na dodatna pojasnila predvsem v zvezi s poslovanjem krške nuklearke zlasti po prekinitvi dobave električne energije Hrvaški 31. julija 1998. Po mnenju slovenskega dela delovne skupine gre za ločeno stališče hrvaške strani.
Lani sta pristojna ministra podpisala pogodbo o ureditvi problema NEK
Kot je znano, sta slovenski minister za okolje in prostor Janez Kopač in hrvaški minister za gospodarstvo Goranko Fižulić v navzočnosti premierov obeh držav 19. decembra lani v Krškem podpisala meddržavno pogodbo o ureditvi statusnih in drugih pravnih razmerij, povezanih z vlaganjem v NEK, njenim izkoriščanjem in razgradnjo. Takoj zatem sta direktorja podjetij, ki bosta po uveljavitvi meddržavne pogodbe postali 50-odstotni solastnici NEK, podpisala še družbeno pogodbo; s slovenske strani Vekoslav Korošec (ELES), s hrvaške pa Ivo Čović (Hrvatska elektroprivreda - HEP).
Ta hip mednarodna pogodba še vedno čaka na ratifikacijo tako v slovenskem državnem zboru kot v hrvaškem saboru, po njeni ratifikaciji pa bo začela veljati tudi družbena pogodba, po kateri bosta Eles Gen, ki je hčerinsko podjetje družbe ELES, in HEP postala enakovredna solastnika NEK. Hrvaška pa bi lahko po štirih letih znova začela prevzemati polovico v NEK proizvedene električne energije.
Vladi Slovenije in Hrvaške namreč soglašata, da se obstoječe Javno podjetje Nuklearna elektrarna Krško, kakor ga je slovenska vlada preoblikovala z uredbo 30. julija 1998, preoblikuje v Nuklearno elektrarno Krško, družbo z omejeno odgovornostjo. Njen osnovni kapital bo razdeljen na dva enaka poslovna deleža v lasti Eles gena in HEP. Med organi družbe meddržavna pogodba navaja skupščino, nadzorni svet in upravo, določa pa tudi, da so sestavljeni paritetno. Predsednika uprave ima pravico predlagati slovenski družbenik, namestnika predsednika pa hrvaški družbenik, obratno velja pri nadzornem svetu.
Tretje srečanje je predvideno za 12. marec v Ljubljani, na sedežu javnega podjetja Elektro-Slovenija (ELES).