Evropska centralna banka (ECB) je sporočila, da so v drugi polovici leta 2003 v primerjavi s prvo polovico odkrili za 30 odstotkov več ponarejenih evrobankovcev.
Deset odstotkov, okoli 50.000 primerkov, ponarejenih evrov je bilo najdenih na območju Nemčije, vredni pa so bili kar 3,5 milijona evrov. To je precejšen porast v primerjavi z letom 2002, ko je bilo takih le okoli 14.000 bankovcev. Iz nemške centralne banke so ob tem sporočili, da kakovost ponarejenega denarja postaja vse boljša.
Uvedba evra dvignila cene
Številni nemški potrošniki so imeli prav, ko so predvidevali, da bodo nekatera podjetja izkoristila menjavo nemške marke za evro in ob tej spremembi dvignila cene svojih izdelkov, predvsem v storitvenem sektorju, je pokazala najnovejša študija nemške centralne banke.
Tako so denimo frizerji svoje cene povprečno dvignili za dva odstotka, podoben je trend tudi na področju poslovanja kemičnih čistilnic in kavarn. Da pa so potrošniki dovzetni za spremembe cen, kaže predvsem upadanje obiskovanja kinematografov. Po več kot dvoodstotnem dvigu cen vstopnic za kinopredstave so nemški kinematografi zabeležili 12,5-odstoten upad dohodka.
Drugi pomembni izsledki raziskave kažejo, da je uvedba evra med drugim zmanjšala delež t.i. "privlačnih" cen, ki se končajo s številko "9", prav tako pa je manj cen, ki se končajo "zaokroženo" na "0" ali "5". Razlog je deloma v tem, da so številni trgovci cene svojega blaga po uvedbi evra še vedno označevali v nemških markah in le postopoma prešli na označevanje izključno v evrih.
Gledano v celoti, so se po uvedbi evra leta 2002 cene v Nemčiji dvignile za 0,3 odstotka, vendar pa nemška centralna banka opozarja, da v veliki meri rast cen ni bila povezana z uvedbo evra, pač pa z drugimi dejavniki, predvsem z izjemno hudo zimo ter visokimi davki na energijo, tobak in zavarovanje.
Raziskovalci so ugotovili tudi, da so se potrošniki že dokaj dobro prilagodili na razmišljanje v novi valuti, le pri večjih nakupih cene pogosto še preračunavajo v marke, kažejo izsledki raziskav Evropske komisije.