V skladu z vladno uredbo o tarifnem sistemu za prodajo električne energije bo manjšo tarifo dvotarifni števec beležil le še vsak delavnik ponoči, in to od 22. do 6. ure, ter ob sobotah, nedeljah in praznikih ves dan. Doslej je nižja tarifa namreč veljala tudi ob delavnikih popoldne, in sicer med 14. in 17. uro v poletnem času ter med 13. in 16. uro v zimskem času.
Nova uredba o tarifnem sistemu za prodajo električne energije
Vlada je na podlagi energetskega zakona v začetku aprila sprejela uredbo o tarifnem sistemu za prodajo električne energije, saj so spremembe evropskega pravnega reda po njeni razlagi zahtevale novo uredbo, ki v celoti nadomešča obstoječi tarifni sistem za prodajo električne energije iz leta 1998.
Od 1. julija letos je predvideno, da bodo tarifni odjemalci, ki jim ceno električne energije določi vlada, samo gospodinjstva. Približno 100.000 majhnih in srednjih podjetij, zavodov in obrtnikov pa bo s 1. julijem dobilo status upravičenih odjemalcev, kar pomeni, da se bodo o ceni električne energije dogovorili z dobaviteljem.
Bolj stabilno zagotavljanje električne energije
Uredba po pojasnilu okoljskega ministrstva predvideva čimbolj stabilno zagotavljanje električne energije odjemalcem. Tisti odjemalci, ki jim na trgu ne bo uspelo skleniti ali podaljšati pogodbe o dobavi z izbranim dobaviteljem, bodo lahko izbrali napajanje v okviru zagotovljene dobave. Te bodo deležni tudi vsi odjemalci, ki iz različnih razlogov ne izberejo dobavitelja električne energije na trgu. Plačevali bodo tarifo, ki dobaviteljem tarifnih odjemalcem jamči nakup električne energije dolgoročno ali na dnevnem trgu.
Da bi preprečili špekulativne namene in plačilno nedisciplino odjemalcem, ki niso uspeli skleniti pogodbe zaradi lastne plačilne nediscipline, jim bo plačilne pogoje določal krajevno pristojni dobavitelj; to so elektrodistribucijska podjetja Elektro Ljubljana, Elektro Maribor, Elektro Celje, Elektro Primorska in Elektro Gorenjska. Instrument zagotovljene dobave je po razlagi okoljskega ministrstva namenjen le odjemalcem na srednji in visoki napetosti, pri čemer je za prve zagotovljena dobava omejena na tri mesece.
"Študija in analiza, ki je bila osnova za pripravo nove uredbe, je na podlagi dejanskih podatkov o porabi električne energije na segmentu gospodinjstev pokazala, da so se življenjske navade odjemalcev in tudi tržne razmere spremenile, tako da je potrebno uvesti drugačno časovno razporeditev tarifnih časov," so pojasnili na okoljskem ministrstvu.