Z združitvijo bi podjetji povečali možnosti za svoj obstoj in razvoj dejavnosti. Predlog, katerega zastavonoša je - po pisanju Financ - Emil Milan Pintar, svetovalec uprave Peka, izhaja iz kritičnih razmer na trgu z obutvijo in neugodnega razmerja med dolarjem in evrom, zaradi česar utegne produkcija čevljev na evropskem kontinentu v naslednjih petih letih upasti tudi do 50 odstotkov.
Po mnenju svetovalca Pintarja so možnosti, da bi tržiški Peko prevzel kdo iz tujine, enaki ničli, z združitvijo s Planiko pa bi prišlo do trikrat večjih sinergijskih učinkov kot če bi se Peko združil z žirovsko Alpino.
Razmisleki o združitvi s Planiko naj bi bili stari že več kot leto dni, a do uradne potrditve teh razmišljanj s strani nadzornega sveta Peka še ni prišlo.
Nadzorni svet Peka bo o načrtu združitve s Planiko razpravljal na majski seji, ideji o združitvi naj bi bila naklonjena tudi Gorenjska banka, minister za gospodarstvo Lahovnik pa je stališče države predstavil s sledečimi besedami:"Kapitalsko povezovanje je resna alternativa, toda stopnja neuspešnosti takšnih povezav je po nekaterih študijah celo 50-odstotna.".
Milan Bajželj, predsednik Planikine uprave, je dejal, da v zadnjih petih letih ni bilo nobenega predloga o združitvi podjetij, sam pa naj bi bil po pisanju časnika bolj naklonjen notranjem oz. menedžerskem odkupu Planikinih delnic. Podobno je govorice o snubljenju Planike s strani Peka dejal tudi Branko Ambrožič, predsednik nadzornega sveta Peka: "V tem trenutku ni nobenega govora o združevanju. Bolj aktualno je razmišljanje o privatizaciji Peka." Ambrožič je še dodal, da je v pripravi javni razpis za zbiranje ponudb.