Novi ZISDU tako ureja le investicijske sklade, ne pa tudi obsežnega in najbolj spornega področja preoblikovanja pidov, ki naj bi ga uredil poseben zakon. Po besedah predsednika uprave NFD Staneta Valanta zakon pomeni normalno evropsko ureditev delovanja vzajemnih skladov oziroma t.i. odprtih investicijskih skladov. "V Združenju družb za upravljanje (ZDU) to ureditev pozdravljamo, saj pomeni prilagoditev Slovenije normalnim pogojem pri ustanavljanju in upravljanju investicijskih skladov," je dejal Valant.
Med poglavitnimi novostmi, ki jih prinaša novi ZISDU, so uvedba instituta skrbnika za vzajemne sklade in družbe za upravljanje, predvideno je izvensodno reševanje sporov, določene spremembe za družbe za upravljanje (zvišuje osnovni kapital, uvaja dvočlansko upravo itd.).
Sicer pa je zgodovina sprejemanja novega ZISDU dolga in zapletena že vse od leta 2000, ko se je začel pripravljati. V tem času je bilo besedilo zakona zaradi pripomb predstavnikov zainteresirane strokovne javnosti in tudi zakonodajno-pravne službe DZ večkrat popravljeno. Ves čas je bilo najbolj sporno področje preoblikovanja pidov, ki pa ga je vlada iz zakonskega predloga izločila šele oktobra, ko je ocenila, da ni dobro, če se z evropskim delom zakona še naprej zamuja zaradi iskanja ustreznih rešitev glede preoblikovanja pidov. Preoblikovanje pidov bo tako urejal poseben zakon, ki naj bi ga vlada po zagotovilih predstavnikov finančnega ministrstva pripravila kmalu. Glede na izkušnje z ZISDU pa sprejemanje tega zakona prav tako ne bo potekalo gladko.
V ZDU enotnega oziroma skupnega stališča do tega posebnega zakona še niso oblikovali in ga bodo, tako Valant, ko bo zakon pripravljen.