Gospodarstvo

Poslovali tudi pri nas, a resno škodo so utrpele nekatere druge države

Ljubljana, 25. 09. 2019 13.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
V.Š. / STA
Komentarji
4

Propadla britanska agencija Thomas Cook je prek svojih družb poslovala tudi v Sloveniji, a je malo verjetno, da bi zaradi njenega stečaja kdo ostal 'ujet' v Sloveniji. Na gospodarskem ministrstvu so prepričani, da se bodo potovanja na nekatere destinacije kratkoročno pocenile, dolgoročno pa vpliva ne bo. V nekaterih državah je sicer Thomas Cook pustil večstomilijonske dolgove.

Agencija Thomas Cook je po podatkih gospodarskega ministrstva s svojo partnersko mrežo agencij Neckerman, Thomas Cook in Bucher Reisen družba posredovala tudi turistične storitve in doživetja na slovenski obali, Bledu, v Kranjski Gori in nekaterih termalnih središčih.

Likvidacija tako velike potovalne agencije 'šok' na mednarodnem trgu

Na ministrstvu pojasnjujejo, da je malo verjetno, da bi se pri nas tuji turisti srečevali s težavo vračanja domov, saj čarterska ali t. i. pavšalna potovanja niso tipična za Slovenijo. Posledično so turisti najverjetneje imeli organizirane lastne prevoze.

V nekaterih državah je turistični gigant Thomas Cook s stečajem pustil večstomilijonske dolgove.
V nekaterih državah je turistični gigant Thomas Cook s stečajem pustil večstomilijonske dolgove. FOTO: AP
Gre za drugo ali tretjo največjo verigo potovalnih agencij na svetu in vpliv na potovalne tokove, predvsem organiziranega turizma, je vsaj teoretično neizbežen. Vendar pričakujemo, da likvidnostne težave družbe niso nove, posledično so se dobavitelji s potencialnim finančnim kolapsom družbe seznanili že pred časom in novo turistično sezono zastavili z novimi posredniki. Ministrstvo za gospodarstvo in tehnološki razvoj

"Lahko se sicer zgodi, da bi gostje v nastanitvenih obratih imeli težave z odjavami, saj hotelirji pričakujejo, da vavčerji ne bodo plačani," dodajajo.

Na vprašanje, kako lahko propad takšnega turističnega velikana vpliva na turizem v regiji in pri nas, na ministrstvu odgovarjajo, da je likvidacija tako velike potovalne agencije 'šok' na mednarodnem potovalnem trgu.

Kot so še zapisali, je imela družba v lasti tudi precej hotelskih kapacitet, ki so se znašle v neprijetnih okoliščinah, a imajo do vrhuncev nove turistične sezone še čas, da uredijo lastniško strukturo. Ker je nekaj družb skupine Thomas Cook, kot je denimo Aldiana, za zdaj operabilnih in ker bo obstal tudi Condor, znanje in infrastruktura za nadaljevanje glavnine poslov skupine Thomas Cook obstaja.

'Razmere Thomasa Cooka nekakšen test odgovornosti turističnega gospodarstva'

"Potovalna dejavnost organiziranega turizma je v Evropi precej razvejana, torej pričakujemo, da bodo potnike skupine Thomas Cook prevzeli drugi subjekti organiziranega turizma (npr. TUI)," še dodajajo na gospodarskem ministrstvu.

Na ministrstvu pojasnjujejo, da je malo verjetno, da bi se pri nas tuji turisti srečevali s težavo vračanja domov.
Na ministrstvu pojasnjujejo, da je malo verjetno, da bi se pri nas tuji turisti srečevali s težavo vračanja domov. FOTO: AP

Situacija s skupino Thomas Cook bo torej lahko nekakšen test odgovornosti turističnega gospodarstva do lokalnih ponudnikov, prebivalcev, delavcev in nenazadnje tudi do turistov. Ministrstvo za gospodarstvo in tehnološki razvoj

Po njihovem mnenju se bodo nekatere destinacije na kratek rok pocenile, na daljši rok pa to ne bo imelo vpliva. "Na srednjeročni in daljši rok, torej na prihodnjo zgodnjo in osrednjo sezono, ne bo vpliva. Teoretično gledano je stečaj skupine lahko povod, da bodo hotelirji, ki so svoje kapacitete 'obljubili' skupini Thomas Cook, z nižjimi cenami skušali preprodati te kapacitete."

Kratkoročno se nam približujejo jesenske počitnice, ki v večjem delu Evrope trajajo okoli en teden, kar mnogi izkoristijo za krajši organizirani oddih. "Hotelirji so s skupino Thomas Cook najverjetneje sklenili alotmane (koliko, ni znano), ki bodo sedaj ostali nerealizirani. Hotelirji jih bodo zagotovo z nižjimi cenami skušali prodati drugim organizatorjem potovanj, ki bodo s tem povečali svojo razpoložljivost in pridobili nove stranke," opozarjajo na ministrstvu za gospodarstvo, a hkrati poudarjajo, da obstaja možnost, da "se bodo večji organizatorji potovanj in destinacije poslužili odgovornejšega pristopa k reševanju situacije in kljub kolapsu skupine Thomas Cook izvajali svojo dejavnost v stilu 'business as usual' in s tem dokazali, da vsaj večje skupine, ki obvladujejo vplivni del globalne organizirane potovalne dejavnosti sledijo načelom etičnega in odgovornega delovanja".

V Španiji in Grčiji večstomilijonske izgube

Medtem pa nekatere sredozemske turistične destinacije trepetajo pred višino izgub, ki jih bodo imele zaradi propada Thomasa Cooka. Na udaru sta predvsem Španija in Grčija, kjer izpade prihodkov štejejo v več sto milijonih evrov.

V luči velikih izgub je italijansko združenje turističnih organizacij Federalberghi sporočilo, da so že vzpostavili stike s partnerji iz vse Evrope glede morebitne skupinske tožbe.

Thomas Cook je namreč vzpostavil prakso, da hotelske račune svojih gostov poravna v roku 90 dni po odhodu, zato se mnogi sprašujejo, koliko neplačanih računov je ostalo po intenzivni poletni sezoni.

V Španiji, kjer imajo največ hotelov, 55, bi se po izračunih tamkajšnje turistične agencije Exceltur dolg povzpel na 200 milijonov evrov, se bo pa številka zelo verjetno ustavila še višje. V Španiji je bil sicer Thomas Cook drugi največji organizator potovanj, lani je tja pripeljal 7,3 milijona turistov, kar je približno devet odstotkov vseh obiskovalcev.

Največji udarec za Grčijo po finančni krizi pred desetletjem

Velike izgube grozijo tudi Grčiji, kjer je časnik Naftemporiki ocenil, da gre za največji udarec državi po finančni krizi, ki je državo prizadela pred skoraj desetletjem. Grčija je namreč za britansko turistično podjetje predstavljala tretjo največjo destinacijo. Lani je Thomas Cook tja pripeljal 2,8 milijona turistov.

Thomas Cook je vzpostavil prakso, da hotelske račune svojih gostov poravna v roku 90 dni po odhodu, zato se mnogi sprašujejo, koliko neplačanih računov je ostalo.
Thomas Cook je vzpostavil prakso, da hotelske račune svojih gostov poravna v roku 90 dni po odhodu, zato se mnogi sprašujejo, koliko neplačanih računov je ostalo. FOTO: AP

V grški turistični agenciji SETE so ocenili, da bi lahko izgube zaradi bankrota Thomasa Cooka nanesle med 250 in 500 milijonov evrov, združenje grških hotelirjev pa je ocenilo, da bi lahko bilo 300 milijonov evrov izgube. V Grčiji sicer turizem predstavlja 27 odstotkov BDP. Thomas Cook ima v Grčiji štiri hotele, ki skupno zaposlujejo 640 ljudi.

V Tuniziji za 65 milijonov evrov neplačanih računov, v Bolgariji okrog 36

Tudi italijanska turistična zveza Confindustria Alberghi je zapisala, da bo imel propad Thomasa Cooka "zelo močan" vpliv na tamkajšnji turistični sektor.

Predsednik italijanskega združenja turističnih organizacij Bernabo Bocca je dodal, da so kmalu potem, ko je odjeknila novica o propadu, v stik z njimi stopili številni hoteli, ki so jim sporočili, da jim britanski velikan dolguje več deset tisoč evrov, v nekaterih primerih celo več sto tisoč evrov.

V Tuniziji je hotelska zveza sporočila, da jim je Thomas Cook pustil med 65 in 70 milijonov evrov neplačanih računov. Celo v Bolgariji, kamor je Thomas Cook letno pripeljal okoli 400.000 turistov, pričakujejo za 36 milijonov evrov izgube.

Nekoliko manjše bodo posledice v Maroku, kamor je Thomas Cook letno pripeljal 100.000 turistov od skupnih 12 milijonov turistov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TheEarthIsFlat
25. 09. 2019 18.17
+0
Pri nas "poslujejo" "naši" komunisti že skoraj 100let, komaj, ma še živimo, fuj banditi rdeči,
devlon
25. 09. 2019 17.09
+5
tale Thomas Cock je pa brcnil v temo... denar turistov je nekam mogel iti...lastnikom in managementu tega cudovitega podjetja?
borec91
25. 09. 2019 16.21
+4
ja gnili kapizalizem vse bol kaze svoj lopovski obraz
krohotalo
25. 09. 2019 15.08
+4
A na hrvaško pa Neckermann, Bucher sploh nista vozila. Mobilnih hišk tud niso posredovali. Sentido brand pa so si hrvaški hotelirji kar sami dodali v ime.