Dogovor vključuje okrepitev vloge združenega pristaniškega sistema med Koprom in Trstom, takojšnjo uresničitev železniške povezave med pristaniščema, gradnjo dodatnega tira na relacijah Divača-Koper in Trst-Ljubljana, ki bi pristanišči povezal s petim in desetim transportnim koridorjem. Pomembno vlogo skupnega železniškega operaterja pri oskrbovanju pristaniškega sistema bi prevzel oddelek za tovore Slovenskih Železnic. Župana Trsta in Kopra, Roberto Dipiazza in Dino Pucer, sta podpis dogovora odložila, ker Dipiazza vsebine dokumenta še ni predstavil tržaškemu mestnemu svetu.
Podpisniki predhodnega dogovora o povezovanju podpirajo ustanovitev pristaniške zveze s skupno prometno politiko. Podpisniki se tudi obvezujejo, da bi čim prej s šest kilometrsko železnico povezali koprsko in tržaško pristanišče, ki že sodelujeta na področju pretovora zabojnikov. Za učinkovito oskrbo enotnega pristaniškega sistema podpirajo tudi gradnjo železniške povezave Divača-Koper in gradnjo hitre proge Trst-Ljubljana. Železniške povezave bodo omogočile pretovore v treh smereh: Pontebbana-Gradec-Dunaj v smeri proti Nemčiji ter Ljubljana-Gradec-Dunaj in Ljubljana-Hodoš-Budimpešta, ki bosta prednostni za promet proti Avstriji in v srednjo Evropo. Povezovanje predvideva, da bi Ljubljana postala osrednji terminal, središče na stičišču petega in desetega transportnega koridorja, je povzel Maresca. Za uresničitev napovedanih železniških povezav je nujna posodobitev obstoječih železniških prog in hitra uresničitev koridorja Trst/Koper-Ljubljana.
Novost v vsebini tokratnega dogovora je opredelitev enega železniškega prevoznika, ki bo zmožen podpreti pristaniški sistem. Vsebina dogovora vključuje opredelitev, da lahko omenjeni prevoznik postanejo Slovenske Železnice, ki bodo pridobile tudi prosto uporabo italijanske železniške infrastrukture, je izpostavil Maresca. Za SŽ je podpis predhodnega dogovora o povezovanja izjemno pomemben v trenutku, ko skupaj z Italijanskimi železnicami iščejo skupno tržno nišo. Sedaj SŽ sodelujejo s podjetjem TrenItalia pri prevozu tovorov na progi Verona-Ljubljana proti Dunaju ali Grčiji.
Podpisniki so se obvezali, da bodo spodbujali uresničitev ali udeležbo v skupnem železniškem podjetju, ki bi lahko razvijalo kombiniran transport in okrepilo storitve med tržaškim in koprskim pristaniščem ter njunimi terminalisti in trgi v spodnji Nemčiji, Avstriji ter srednji in vzhodni Evropi. Vlogo skupnega železniškega oporeaterja za koprsko-tržaški pristaniški sistem, ki bo po današnjih napovedih pripadla oddelku za tovore SŽ, in posledično ustanovitev mešanega podjetja gre razumeti kot reorganizacijo SŽ. Zajec je napovedal, da bodo SŽ ravno v primeru tovornega prometa iskale strateškega partnerja, vendar da bo novoustanovljeno podjetje ostalo v večinski lasti SŽ.
Podpisniki so se tudi zavezali, da bo projekt za uresničitev vsebin danes podpisanega preddogovora narejen do konca marca prihodnje leto. Kot skupnega pravnega svetovalca za družbeniške zadeve in za zadeve, povezane s pravom EU, na področju transporta in konkurence so določili Studio Bonelli, Erede Pappalardo, za skupnega svetovalca pri proučevanju tehničnih in ekonomskih vidikov pa so določili Prometni inštitut SŽ. Za sporazum iz omenjenega preddogovora bodo skrbeli glavni, izvršni in tehnični odbor, v katerih bodo različno zastopani podpisniki preddogovora, priznani strokovnjaki s področja transporta, gospodarstva in prava ter predstavniki lokalnih skupnosti.