Gospodarstvo

Povišali ceno pšenice

Ajdovščina/Vipava, 09. 08. 2007 11.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Mlinotestu bodo za tono pšenice plačali 180 evrov bruto. Z višjo ceno želijo vzpodbuditi kmete, da bi sejali več pšenice.

Kmatijska zadruga se bo trudila povečati površine, posejane s pšenico.
Kmatijska zadruga se bo trudila povečati površine, posejane s pšenico. FOTO: POP TV

Mlinotest bo kmetom za tono pšenice plačal 180 evrov bruto, so danes sporočili iz Mlinotesta in Kmetijske zadruge (KZ) Vipava. Slednja je za Mlinotest letos odkupila 360 ton pšenice, katere kakovost je bila po besedah direktorja zadruge Branka Tomažiča zelo dobra in je večinoma spadala v kakovostni razred A. Za omenjeno ceno pšenice so se odločili zato, da bi kmete v Vipavski dolini vzpodbudili k pridelovanju tega žita, je poudaril Tomažič.

V Vipavski dolini odkup pšenice iz leta v leto vse bolj upada. To je posledica vse manjše pridelave zaradi nizkih odkupnih cen pšenice v zadnjih letih, kakor tudi prodaje pšenice italijanskim kupcem, ki so pripravljeni zanjo plačati več, je povedal Tomažič. Z višjo ceno želijo zato vzpodbuditi kmete, da bi sejali več pšenice. "V vipavskem prostoru bi lahko predelali in odkupili več kot 1000 ton pšenice," je menil Tomažič.

Pogajalska skupina pridelovalcev žita je sicer po koncu letošnje žetve priporočila, naj odkupna cena za pšenico ne bo nižja od 180 evrov za tono. Sindikat kmetov Slovenije pa je v ponedeljek pozval odkupovalce, naj plačajo kmetom 180 evrov za tono krušne pšenice (razred B), za tono razreda A 190 evrov ter za tono krmne pšenice (razred C) 170 evrov.

Odkupna cena pšenice je namreč tisti dejavnik, ki najbolj vpliva na odločitev pridelovalca ali in koliko pšenice bo posejal, so izpostavili v sporočilu za javnost. Zadruga se je ob tem obvezala, da se bo trudila povečati površine, posejane s pšenico. Poudarili so, da se bodo skupaj z ostalimi strokovnimi službami v dolini trudili, da se bo sejalo kakovostne sorte pšenice. "Takoj po končani setvi bomo z vsemi pridelovalci sklenili pogodbe za odkup. Tudi s kmeti, ki so v zadnjih dveh letih oddali pšenico v Italijo, bomo poizkušali skleniti pogodbe in poskrbeli, da ta pride na Mlinotest," so zapisali.

Ob tem so izrazili prepričanje, da je na njihovi strani tudi evropska kmetijska politika, ki predvideva ukinitev obvezne prahe za večje pridelovalce. S tem bi bilo za pšenico na razpolago več njivskih površin, so pojasnili.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

1Iam
05. 10. 2007 10.40
...pa dej, kmetje so tako patetično plačani za pridelke, končnim kupcem pa tako drago prodajajo... če bi bli pošteno plačani s strani trgovcev- državi ne bi bilo v taki meri subvencionirati. Več kot očitno kdo je tukaj pohlepen, proizvajalci končnih produktov, distributerji in seveda trgovci!! Ljudje pa so neumni da to še kar naprej tolerirajo. Kmetje in kupci, pozivam k revoluciji! Zakaj se pustite manipulirati in izkoriščati?? na barikade..... namesto kot podivjana živina v Hoferja (pa čeprav so bile akcije ki so v resnici pesek v oči, in priložnost da kaj kupiš po ne tako napihnjeni ceni za medianske slovenske plače)
Zentrum
09. 08. 2007 16.25
Oh ja... na borzi bo spet zanimivo. :)