
V Adrii Airways, kjer se podobno kot v drugih letalskih družbah soočajo z visokimi stroški goriva, se bodo o morebitnem zvišanju dodatka na gorivo - tega so doslej uvedli že trikrat - odločali v skladu z gibanjem cen goriva. Kot opozarjajo, pa se z omenjenim dodatkom ne pokrivajo stroški, temveč le delno ublažijo posledice visokih cen goriva.
Kot dodajajo v Evropskem združenju letalskih prevoznikov (AEA), katerega članica je tudi Adria Airways, dodatki za gorivo letalskim družbam sicer pomagajo, vseeno pa ne izničijo vseh dodatnih stroškov. Ker je občutljivost na spremenjene cene goriva zelo velika, je nujno, da skrb glede cen goriva ne spremljajo drugi elementi eskalacije stroškov.
Davek na letalske vozovnice?
Generalni sekretar AEA Ulrich Schulte-Strathaus se je s tem dotaknil nove iniciative, uvedbe t.i. prostovoljnega davka na letalske vozovnice, s katerim bi letalske družbe financirale razvojno pomoč. Evropski komisiji se ideja sicer ne zdi izvedljiva, zanjo pa se zavzemajo finančni ministri članic. AEA uvedbi davka odločno nasprotuje, saj se sprašuje, zakaj bi morala razvojno pomoč financirati evropska letalska industrija.
Letalski posel je s finančnega vidika zelo marginalen. Tako 30 članic združenja šele okreva po petih letih izgub in beleži povprečno mero dobičkonosnosti v višini 0,6 odstotka.
Sicer pa letno poročilo AEA za letos kaže, da so članice AEA lani ustvarile 400 milijonov evrov dobička, kar je predvsem posledica rekordnih stopenj zasedenosti zmogljivosti. Po projekciji za prihodnja leta pa bodo na stroške letalskih družb še naprej vplivale visoke cene goriva, skromen dobiček pa bo posledica varčevalnih ukrepov ter visokih stopenj zasedenosti letov.