29. junija je Flight Radar 24, ki v realnem času spremlja število letov, zabeležil rekord. "To je bil dan, ko je bila na nebu največja gneča doslej," je družba, ki ima sedež na Švedskem sporočila na Twitterju. In sicer je bila prebita meja 200.000 letov v enem samem dnevu - našteli so jih namreč kar 202.157.
Dnevni vrh pa je bilo 19.000 letal na nebu v enem samem časovnem intervalu. Največja gneča je bila nad nebom ZDA, Evrope, Bližnjega vzhoda, Indije in jugovzhodne Azije, našel se je celo junak, ki je letel nad nemirno Libijo.
Na najbolj prometni dan, ko gre za letalski promet, je bilo na nebu dvakrat več letal kot na najbolj miren dan. Flight Radar 24 meni, da je najbolj miren dan v letalskem prometu božični dan, a tudi takrat je bilo opravljenih 101,511 letov.
Družba International Air Transport Association ocenjuje, da vsako leto leti okoli 4 milijarde ljudi, v naslednjih dveh desetletjih pa naj bi se številka podvojila.
Kljub temu nebo ostaja relativno varna prometnica, od leta 1948 je brez sledi izginilo le 85 letal, nazadnje nesrečni let MH370, družbe Malaysia Airlines, ki je izginil leta 2014.
Rast letalskega prometa sicer prinaša tudi številne izzive. Eden pomembnejših je, kako zagotavljati varnost, kako poskrbeti za dovolj letalskega osebja in za dovolj primerno usposobljenih letalskih kontrolorjev.
Na področju zagotavljanja varnosti se zato iščejo številne nove tehnološke rešitve in Intelligent Aerospace ocenjuje, da bo industrija, ki se ukvarja z dobavo opreme za spremljanje dogajanja na nebu v prihodnjem desetletju občutno povečala svoje prihodke, najhitreje rastoči trg je sicer Azija.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.