Gospodarstvo

Pozitivni odzivi na spremembo tečaja juana

Peking/Bruselj/Washington, 19. 06. 2010 20.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
6

Evropska unija in ZDA so pozdravile napoved Kitajske, da bo končala skoraj dveletno vezavo tečaja juana na ameriški dolar. Valutni tečaj naj bi bil v prihodnje bolj fleksibilen.

Evro, dolar in juan
Evro, dolar in juan FOTO: POP TV

Evropski voditelji in ameriški predsednik so pozdravili odločitev Kitajske, da bo tečaj juana odslej bolj fleksibilen. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je menil, da je to ohrabrujoča novica, saj strokovnjaki menijo, da bi lahko to tudi pozitivno vplivalo na evroobmočje. "Evropska komisija pozdravlja odločitev Ljudske banke Kitajske o reformi sistema deviznega tečaja," je komisija zapisala v odzivu za javnost. Dodali so še, da bi to lahko imelo pozitiven učinek tako na svetovno kot tudi na kitajsko gospodarstvo. Predvsem bi lahko pripomoglo zmanjšati eksterna neravnovesja in okrepiti stabilnost mednarodnega monetarnega in finančnega sistema. Hkrati bi lahko prineslo tudi bolj vzdržno rast svetovnega gospodarstva.

Ruski finančni minister Aleksej Kudrin je odločitev prav tako pozdravil, a je pri tem dodal, da velikega učinka ta poteza za rusko gospodarstvo ne bo imela. Ameriški predsednik Barack Obama pa je povedal, da je kitajska naredila konstruktiven korak, ki lahko pomaga pri okrevanju globalnega gospodarstva in pripomore, da bo to bolj uravnoteženo. Prvi mož Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Dominique Strauss - Kahn, ki je že večkrat poudaril, da je kitajski juan podcenjen, je tako v sporočilu za javnost zapisal, da bo večja fleksibilnost tečaja juana prispevala k povečanju dohodka kitajskih gospodinjstev in pripomogla k preusmeritvi k industrijam, ki koristijo kitajskim potrošnikom.

Po navedbah ameriškega finančnega ministra Timothyja Gheitnerja pa bo večja fleksibilnost menjalnega tečaja pozitivno vplivala k močni in uravnoteženi globalni gospodarski rasti.

Kitajska je namreč en teden pred vrhom skupine G20 (20 najbolj razvitih držav), ki ga bo letos gostila Kanada, napovedala, da bo spremenila tečaj juana. Hkrati so napovedali tudi skorajšnji konec 23-mesečne vezave juana na ameriški dolar, pri čemer pa je kitajska centralna banka izključila možnost večje apreciacije juana.

Spremembo so si najbolj želeli v ZDA

Tečaj juana sicer že več let velja za jabolko spora. Med najostrejšimi kritiki kitajske politike glede menjalnega tečaja so ZDA, ki trdijo, da je juan umetno podcenjen, kar negativno vpliva na konkurenčnost ZDA. Kitajska juan namreč že od srede leta 2008 uspešno drži na vrednosti okoli 6,8 dolarja. Podcenjena valuta naj bi namreč kitajskim izvoznikom zagotavljala neupravičeno prednost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

braindestroyer
21. 06. 2010 15.05
Tonček balonček,ti jih sekaš
MIRAN659
20. 06. 2010 21.18
kaj čmo rečt....čestitke kitajcem, ki so končno vsaj za 0,1% bližje normalnemu življenju...
Abacus
20. 06. 2010 17.49
Kitajska je ze svetovna sila ,ampak po starem smo bili vajeni ene svetovne sile ,v prihodnje nebo vec tako ,na svetu bo vec velesil. Kitajska bo ena izmed njih ,morda prva!? Sigurno bo v silo prerasla tudi Indija. ZDA ne bodo kar obvisele in bodo se naprej ena izmed velesil ,ceprav ne vec edini hegemon ,kot so bili vajeni zadnjih 20 let. Potem ne pozabimo na zdruzeno Latinsko Ameriko ,katere steber je nova gospodarska Brazilija! Seveda pa tudi EU ,v kolikor se bo znala zediniti in nastopiti enotna na svetovni sceni. Sledijo se stevilne nove stare regionalne sile...
Abacus
20. 06. 2010 17.45
Samo ,da je Juan zdaj nebo 'obesil' na evro!?
Pancho57
20. 06. 2010 14.40
Zdaj pa se bo zgodilo. Dolar in EURO bista začela pušti, juan bo šel gor in Kitajska bo nova svetovna sila
Tonček Balonček
20. 06. 2010 12.47
Še sreča, da imam vsa sredstva plasirana v juanih, nekaj imam še v Braziliji, eno malenkost, toliko da preživim, če bomo zlomili še kapitalizem, pa sem naložil v Inštitut za nabožna dela (IOR - Istituto Opere di Religione) v Rimu!