Sindikat kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) je danes ob začetku pogajanj o spremembah in dopolnitvah kolektivne pogodbe v elektro dejavnosti pripravil protest pred sedežem Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).

Za ta korak so se odločili, "ker se delodajalci niso pripravljeni pogovarjati o dvigu vseh plač zaposlenih v dejavnosti", je pojasnila predsednica SKEI Lidija Jerkič. Delodajalci so nad takšnim načinom delovanja sindikata presenečeni.
Na protest so se že odzvali v združenju kovinske industrije pri GZS. Nad načinom delovanja in zahtevami SKEI so presenečeni, poudarjajo v sporočilu za javnost in pojasnjujejo, da so sredi avgusta za kolektivno pogodbo dejavnosti podpisali dodatek, ki določa regres v višini 145.000 tolarjev za vsa podjetja v kovinski industriji ter povečanje najnižjih osnovnih plač za 2,1 odstotka.
Zahteva je 'nesprejemljiva'
V združenju so začudeni, da sindikat organizira protest in postavlja zahteve, ki terjajo spremembe kolektivne pogodbe, preden so sploh podali predloge za spremembe pogodbe. Še posebej jih čudi, da sindikat organizira protest, čeprav je večina delodajalcev že zvišala vse plače. Ob tem izpostavljajo, da je do takšne ugotovitve prišla tudi sama predsednica Skei.
Pogajalska skupina delodajalcev protest ocenjuje kot nepotreben in neupravičen pritisk. "Zahteva Skei po dvigu vseh osnovnih plač delavcem v podjetij, ne glede na dejansko raven plač, je nesprejemljiva," je v sporočilu za javnost zapisal vodja pogajalske skupine Božo Belčec.
Sindikat zahteva zvišanje vseh osnovnih plač
S takim zvišanjem bi, kot pojasnjuje, neposredno posegli v plačni sistem v podjetjih, "kar je za podjetja nesprejemljivo", saj naj bi bila za določanje plač, ki bi bile višje od kolektivne pogodbe v tej dejavnosti, pristojna podjetja sama. Poleg tega je protest po oceni delodajalcev neupravičen, ker so se dejanske plače v elektroindustriji lani realno zvišale nad doseženo produktivnostjo v panogi.
Sindikat zahteva zvišanje vseh osnovnih plač delavcev v dejavnosti, ki so plačani po kolektivnih pogodbah, za dogovorjeno rast cen življenjskih potrebščin v letu 2206, torej za najmanj dva odstotka. Zahtevajo tudi realno zvišanje vseh osnovnih plač delavcev, ki so plačani po kolektivnih pogodbah, za dogovorjen odstotek realne rasti produktivnosti v dejavnosti. Prav tako pa pričakujejo, da bo iz minimalne plače izločen dogovorjen dodatek.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.