Gospodarstvo

Predlog SCT in Primorja zavrnjen

Ljubljana, 27. 03. 2008 11.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Dars lahko nadaljuje s postopkom javnega naročila za predor Markovec, je odločila državna revizijska komisija.

Za gradnjo predora sta se potegovala tudi konzorcij, ki ga sestavljata SCT in Primorje, in avstrijski Strabag.
Za gradnjo predora sta se potegovala tudi konzorcij, ki ga sestavljata SCT in Primorje, in avstrijski Strabag. FOTO: Dare Čekeliš

Državna revizijska komisija je v sredo zavrnila predlog družb SCT in Primorje, da se Družbi za avtoceste v RS (Dars) prepove vsako ravnanje v postopku oddaje javnega naročila za gradnjo predora Markovec. Kot je pojasnil predsednik komisije Samo Červek, tako Darsu postopka javnega naročila ni treba zaustavljati.

Za gradnjo predora Markovec na odseku hitre ceste Koper–Izola je bila med tremi ponudniki izbrana skupina italijanskih podjetij v skupnem nastopu (Vidoni, Oberosler cav. Pietro in Intercantieri Vittadello). Poleg Italijanov sta se za gradnjo potegovala tudi konzorcij, ki ga sestavljata SCT in Primorje, in avstrijski Strabag.

V družbi SCT in družbi Primorje odločitve revizijske komisije še ne komentirajo, ker odločbe še niso prejeli.

Družbi SCT in Primorje sta na upravo Darsa naslovili zahtevek za revizijo postopka, s katero zahtevata razveljavitev izbire italijanske skupine za gradnjo predora Markovec, na Državno revizijsko komisijo pa poleg omenjenega zahtevka še zahtevek za zadržanje vseh nadaljnjih aktivnosti pri projektu gradnje predora.

Dars lahko, tako Červek, postopek oddaje javnega naročila sicer ustavi na lastno odgovornost. Primorje in SCT pa glede na vloženi predlog nista izkazala, da bi jima lahko z izbiro drugega ponudnika za gradnjo predora Markovec nastala kakšna škoda. "Njun predlog je zelo skop, brez ustreznih dokazil," je še povedal Červek.
Dars lahko, tako Červek, postopek oddaje javnega naročila sicer ustavi na lastno odgovornost. Primorje in SCT pa glede na vloženi predlog nista izkazala, da bi jima lahko z izbiro drugega ponudnika za gradnjo predora Markovec nastala kakšna škoda. "Njun predlog je zelo skop, brez ustreznih dokazil," je še povedal Červek. FOTO: Kanal A

Po Červekovih pojasnilih sta SCT in Primorje zahtevala vsako nadaljnje ravnanje Darsa v postopku oddaje javnega naročila za gradnjo predora zato, ker nova zakonodaja ne pozna več avtomatične suspenzivnosti, lahko pa se suspenzivnost predlaga. Državna revizijska komisija se je odločanja o suspenzivnosti lotila takoj in odločila, da Darsu postopka ni treba zaustavljati, je dejal Červek.

Glede revizijskega zahtevka, ki se vsebinsko loteva napak v postopku in napačnosti ponudnika za gradnjo predora Markovec, pa se je sestal senat komisije in ugotovil, da za odločanje o tem kot drugostopenjski organ ni pristojno. O tem mora namreč najprej odločiti Dars kot prvostopenjski organ, čas za to pa ima do 4. aprila.

"Dars se mora odločiti, ali zavrne revizijski postopek ali ne. Če ga zavrne, potem se bo zadeva nadaljevala na komisiji, če pa zahtevek sprejme, pa komisija o tem sploh ne bo odločala," je povedal Červek. V primeru, da se Dars glede revizijskega postopka ne izreče, to smiselno pomeni zavrnitev zahtevka.

V Darsu pravijo, da bodo v zakonskem roku odgovorili na revizijski zahtevek. Ker postopek javnega naročila oddaje del izgradnje predora Markovec še ni pravnomočno zaključen, tudi pogodba o graditvi Markovec še ni sklenjena.

Državna revizijska komisija tako zdaj po Červekovih besedah čaka, da se Dars izreče o zahtevku za revizijo. "O suspenzivnosti smo odločili, imamo vso dokumentacijo, z zadevo smo seznanjeni, tako da lahko pristopimo k reševanju zadeve. Če bo o zahtevku odločila komisija, mora odločiti v zakonskem roku 15 dni od prejema celotne dokumentacije," pravi predsednik Državne revizijske komisije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.