
Rekordne cene nafte, ki so se v minulem tednu povzpele celo čez psihološko mejo 50 dolarjev za sod, so dokaj slaba novica za skoraj vsakogar v avtomobilski industriji. Med nekaj izjemami, ki ob visokih cenah nafte lahko računajo na hitrejši razvoj, so proizvajalci vozil na alternativni pogon. Na trgu so prisotni že kar nekaj let, vendar pa so se doslej zaradi različnih razlogov uveljavljali počasi.
Med slednje sodi tudi luksemburški avtomobilski proizvajalec Moteur Developpement International (MDI) , ki se pripravlja na uvedbo vozil na stisnjen zrak. Po besedah predstavnikov MDI so njihova vozila, t.i. Air Car, varna, poceni in okolju prijaznejša. Ob nadaljevanju trenda visokih cen nafte zato računajo na povečano povpraševanje po tovrstnih vozilih.
Prodaja naj bi sprva stekla v Franciji, kjer naj bi jih sredi prihodnjega leta tudi začeli proizvajati. Cena trisedežnega modela minicats naj bi znašala 8000 evrov, cena šestsedežnega citicats pa 13.000 evrov.
Vozila Air Car bo poganjal stisnjen zrak. Vgrajena električna črpalka, ki jo bodo lahko bodoči uporabniki v štirih urah napolnili kar prek domače električne vtičnice, bo stisnila zrak v rezervoar pod pritiskom 300 barov. Največja hitrost je 110 kilometrov na uro. S to hitrostjo in polnim rezervoarjem bo lahko prevozil 80 kilometrov, z manjšo pa sorazmerno več.
Nekoliko dražje hibridne različice vozil drugih proizvajalcev, ki za pogon uporabljajo kombinacijo stisnjenega zraka in konvencionalnega bencina ali biogoriva, sicer dosegajo višje hitrosti in daljše razdalje.
Dvomi v novo tehnologijo
Avtomobilski analitiki dvomijo, da bodo vozila proizvajalca MDI uspela, razen če kakšen izmed večjih avtomobilskih proizvajalcev odkupi njihovo tehnologijo in jo začne tržiti prek svoje prodajne mreže. Analitiki namreč poudarjajo, da kupci želijo imeti tudi dobro razvito prodajno-servisno mrežo, ki lahko brez večjih zapletov poskrbi za morebitna popravila vozil.
Pripombe imajo tudi okoljevarstveniki, ki opozarjajo, da je pretvorba energije iz elektrike v stisnjen zrak v vozilih MDI energetsko neučinkovita. Zato bi prehod na takšna vozila pomenil večjo obremenitev elektrarn in bi posledično lahko obremenjeval okolje celo bolj kot ga navadni avtomobili. Po mnenju okoljevarstvenikov bi k manjšemu onesnaževanju veliko bolj pripomoglo že to, da bi potrošniki vozili manj potratna vozila, ki bi prav tako izpolnjevala njihove potrebe.