Slovenski avtomobilski trg je vse do oktobra lani rasel po 10-odstotni stopnji, nato pa se je začel padec, je dejal predsednik Sekcije za osebna tovorna vozila pri Trgovinski zbornici David Jurič. Novembra je bil ta 17-odstoten, decembra 27-odstoten, januarja letos 26-odstoten in februarja 22-odstoten. "Če se bo tak trend nadaljeval in ne bomo storili nič, letos ne bomo prodali več kot 50.000 osebnih motornih vozil," je prepričan Jurič. Lani so trgovci skupaj prodali nekaj manj kot 69.000 osebnih motornih vozil.
Trg lahkih gospodarskih vozil se na krizo odziva še hitreje in občutneje. Medtem ko je prodaja teh vozil v prvih desetih mesecih še rasla po od 30- do 40-odstotni stopnji, se je novembra lani trend prodaje obrnil navzdol. Stopnje ostajajo enake, a imajo negativni predznak, je še poudaril Jurič.
Predlog premije v višini 2.500 evrov
Kljub drugačnim napovedim gospodarskega ministra Mateja Lahovnika, ki je pred dnevi zagotavljal, da država ne bo subvencionirala nakupa novih avtomobilov, je sekcija zaradi padca povpraševanja po Juričevih besedah pripravila predlog za uvedbo premije za čisto okolje, ki ne bi imele negativnega vpliva na državni proračun, trgovcem pa bi omogočale ohraniti raven posla, na kateri bi ti lahko ohranili stopnjo zaposlovanja.
Predlog o uvedbi premije je zaživel že decembra lani, ko je sekcija po besedah njenega podpredsednika Bogdana Žvanuta predlagala uvedbo premije za oddajo rabljenega vozila v razrez in nakup novega avtomobila v višini tisoč evrov. Toda po izkušnjah iz tujine se je sekcija zdaj odločila za uvedbo tovrstne premije v višini 2.500 evrov, kar bo tudi predlagala vladi. Premija naj bi se uvedla takoj, morda že prihodnji mesec, in bi veljala v letošnjem letu.
Pogoji za uveljavljanje
Pogoji za uveljavljanje premije so, da se v razrez odda vozilo, starejše od 10 let (takih je po podatkih sekcije v Sloveniji okoli 400.000), da je vozilo vsaj eno leto registrirano na upravičenca, ki uveljavlja premijo, in da ima upravičenec potrdilo o razgradnji starega avtomobila. Novo vozilo mora zadoščati normi Euro 4, vključena pa naj bi bila tudi vozila, ki so bila v uporabi pri pooblaščenih trgovcih in uvoznikih in niso starejša od enega leta.
Dodatni pogoji so, tako Žvanut, da lahko premijo uveljavljajo le fizične osebe, da se premija uveljavlja le za eno vozilo, da je lastnik starega in novega vozila ena oseba in da je za vsako številko šasije možna le ena premija.
Trgovec bi vozilo prodal po normalni ceni, v katero bi bili vključeni tudi morebitni popusti, vse podatke o prodaji bi trgovec posredoval davčni upravi, ta pa bi premijo nakazala neposredno kupcu oziromu lastniku novega vozila.
"Premija po naših ocenah ne bi predstavljala minusa za državni proračun. Po premiji 2.500 evrov bi prodali 10.000 vozil več, v proračun pa bi prišlo dodatnih osem milijonov evrov," je pojasnil Žvanut.
Hitra uresničitev?
Sekcija za osebna motorna vozila se je glede uvedbe premije za čisto okolje prejšnji teden že sestala z ministrom za finance Francem Križaničem. Ta je napovedal, da bo ministrstvo skupaj z ministrstvom za gospodarstvo predlog preučilo. "Pričakujemo, da bo zadeva hitro uresničena," je poudaril Žvanut.
Sekcija je pripravila tudi pobudo za spremembo zakona o davku na motorna vozila. Po besedah vodje delovne skupine za davke pri sekciji Slavka Ažmana naj bi predlog še ta teden obravnavala vlada, zakon pa naj bi začel veljati do konca julija letos.
Kot je poudaril Ažman, si v sekciji želijo enostaven sistem, ki bo omogočal jasno ceno in upošteval ekološke standarde. Želijo tudi, da obdavčitev ostane na približno enaki ravni kot doslej, da ne bo možnosti za davčne utaje in ne potrebe po komisijski prodaji rabljenih vozil. Hkrati si v sekciji prizadevajo, da nekatere dosedanje olajšave (za invalide, velike družine ...) ostanejo.
Tako predlagajo, da je osnova za določanje davčne stopnje emisija CO2 in da je davčna stopnja odvisna od kombinacije formule in davčnih razredov. S tem se ministrstvo za finance po Ažmanovih besedah ne strinja in vztraja pri davčnih razredih, kar je po ocenah sekcije sprejemljivo, če bo več posameznih davčnih razredov.
V zvezi z obdavčitvijo rabljenih vozil sekcija predlaga, da se ukine davek na motorna vozila pri prodaji znotraj Slovenije, s čimer se finančno ministrstvo strinja. Ministrstvo se strinja tudi s predlogom sekcije glede preprečevanja zlorab, po katerem potek preprečevanja zlorab ostane nespremenjen, obračun pri homologacijah tipa SB pa se opravlja prek davčne uprave (kot pri uvozu ali pridobitvi rabljenih vozil).
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.