Slovenija je na lestvici svetovne konkurenčnosti, ki jo objavlja švicarski inštitut za razvoj managementa (IMD), letos zasedla 40. mesto. "Relativna razdalja Slovenije do ZDA se je letos zmanjšala," je na predstavitvi rezultatov povedal Peter Stanovnik z ljubljanskega Inštituta za ekonomske raziskave.
Slovenija je letos zbrala podobno število točk kot lani. Uvrstitev je poslabšala za eno mesto, ker se je pred njo uvrstila letos nova država na lestvici Litva, je dejal Stanovnik. "Pri rezultatu Slovenije je treba upoštevati izredne rezultate na področju gospodarske rasti, nizke inflacije, znižanja obrestnih mer in brezposelnosti ter učinkovitega prevzema evra," je poudaril.
Finska znatno slabša
Letos je na lestvici - IMD spremlja kratkoročno investicijsko in lokacijsko privlačnost države, izračun pa temelji na statističnih podatkih in rezultatih ankete med podjetji - po Stanovnikovih navedbah zanimiv primer Finske, ki je padla z 10. na 17. mesto. Nemčija pa je po drugi strani napredovala s 25. na 16. mesto.
Med državami, ki so se EU pridružile skupaj s Slovenijo, je v najboljšem položaju Estonija na 22. mestu. Za njo in pred Slovenijo so se uvrstile Litva, Češka, Slovaška in Madžarska, je navedel Stanovnik.
Drugačni rezultati gospodarskega foruma
Nekoliko drugačno sliko kaže globalno poročilo o konkurenčnosti 2006/2007 Svetovnega gospodarskega foruma (WEF), ki spremlja razvojne politike in strategije na dolgi rok. Na lestvici vodi Švica, nato so Finska, Švedska in Danska. ZDA je na 6. mestu, Singapur na 5. mestu in Hongkong na 11. mestu. Slovenija je uvrščena na 33. mesto, položaj po točkah pa je podoben kot 2005/2006. Pred njo sta na primer Estonija in Češka, za njo pa Portugalska, Latvija, Slovaška, Litva, je nanizal Stanovnik.
Nemčija, ki je na tej lestvici osma, se je zelo dobro uvrstila na lestvici podjetniške konkurenčnosti. Za ZDA zaseda drugo mesto, za njima so uvrščene Finska, Švica in Danska. Slovenija zaseda 36. mesto, medtem ko po kakovosti poslovnega okolja prav tako zaseda 36. mesto, glede strategije in delovanja podjetij pa 34. mesto.
Gospodarski forum: Slovenska hiba je tržna učinkovitost
Indeks WEF po področjih kaže, da je Slovenija na področju visokega izobraževanja in usposabljanja v zadnjem letu izboljšala položaj, na področju tržne učinkovitosti pa ne. "Tržna učinkovitost je sedaj hiba slovenske konkurenčnosti," je dejal Art Kovačič z inštituta in pojasnil, da je razlog za to majhnost gospodarstva, vendar pa je eden od velikih vzrokov prepočasen napredek na trgu dela.
Slovenija je letos dosegla relativen napredek na področju gospodarskih rezultatov, ki je del globalnega indeksa konkurenčnosti IMD. "Razlog za to sta večja učinkovitost gospodarstva in stabilizacija cen na skupnem evropskem trgu," je povedal Kovačič. Na področjih vladne uspešnosti, poslovne učinkovitosti in razvoja infrastrukture je Slovenija ostala na podobni ravni kot lani, je dodal.
Pri poslovni učinkovitosti je Kovačič opozoril na preveliko zaprtost gospodarstva in ocenil, da je položaj kljub napredku razmeroma slab. Pri indeksu infrastrukture metodologija ne upošteva naložb v avtocestno infrastrukturo, ki so bile v Sloveniji visoke, je povedal Kovačič in poudaril, da je Slovenija na področju izobraževanja dosegla razmeroma velik napredek, saj je sistem bolj naklonjen potrebam gospodarstva.
Po Kovačičevem mnenju postaja davčni sistem vse bolj konkurenčno naravnan, vendar pa se, kot je izpostavil Stanovnik, na področju socialnih transferjev in reforme univerzitetnega sektorja se ni še zgodilo veliko. "Reforme so bile zastavljene tako široko, da se v kratkem času ne dajo izpeljati," je dejal.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.