
Proti upravi Leka se je močno obrnilo 20 največjih lastnikov ljubljanskega farmacevta. Podpisali so namreč sporazum, s katerim so se dogovorili, da delnic Novartisu ne bodo prodali po ponujeni ceni. Sklicali bodo tudi izredno skupščino delničarjev, kjer bodo poskušali razširiti nadzorni svet, upravi pa pristriči krila.
Podpisnika dogovora sta poleg dveh državnih skladov, KAD-a in SOD-a, tudi Nacionalna finančna družba in Triglav Steber, ki imajo skupaj več kot tretjino Lekovih delnic. Če dogovor podpiše še šestnajst povabljenih Pooblaščenih investicijskih družb, bodo imeli že 46 odstotkov Leka. Takšno zavezništvo pa bi prevzem Leka že znalo ogroziti.
Podpisniki dogovora bodo za november sklicali izredno skupščino delničarjev, na kateri bodo glasovali o imenovanju novega člana nadzornega sveta, s čimer bi Lek lažje nadzirali. Imeli bi celo možnost zamenjati upravo! Poleg tega bodo upravi poskušali odvzeli dovoljenje za sprejem dokapitalizacije. Uprava Leka namreč lahko po sedanjem statutu sprejme dokapitalizacijo v višini tretjine osnovnega kapitala družbe.
Če jim to možnost odvzamejo, bodo preprečili možnost, da bi lahko Novartis prevzel Lek skozi stranska vrata. Saj lahko Novartis, tudi če ne zbere 51 odstotkov delnic, ponudbo razglasi za uspešno in Lek pozneje dokapitalizira in s tem pridobi večinski delež. Kar je podoben scenarij, kot tisti, ki ga je zrežirala uprava Interbrewa v pivovarski vojni, ko so hoteli Belgijci sami dokapitalizirati Union in s tem pridobiti upravljavski delež v pivovarni.