Gospodarstvo

Pričal bo proti šefom Enrona

Houston, 15. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ko bo nekdanji finančni direktor Enrona čez najmanj deset let prišel iz zapora, bo na stara leta dobro preskrbljen, če njegova soproga ne bo preveč zapravljala.

Andrew Fastow
Andrew Fastow FOTO: Reuters

Nekdanji finančni direktor propadlega energetskega velikana Enron Andrew Fastow, ki velja za glavnega snovalca sumljivih poslov, ki so Enron privedli v stečaj, je v sredo na zveznem sodišču v teksaškem Houstonu priznal krivdo. V zameno bo njegova žena Lea, prav tako udeležena v umazanih poslih, dobila le pet mesecev zapora. Kljub priznanju, zaradi česar bo Fastow dobil 10 let zapora in plačal skoraj 24 milijonov dolarjev kazni, si je zvezni sodnik David Hittner pridržal pravico, da Lei Fastow odmeri višjo kazen po končanem dodatnem preiskovalnem postopku.

Tožilci so sodnika prepričevali, naj privoli v dogovor, ker želijo ujeti še bolj odgovorne hudodelce, vendar je Hittner vztrajal, Fastow pa je na koncu vendarle priznal. Poleg tega, da bo v zaporu pet mesecev, bo morala Lea Fastow pet mesecev po izpustitvi preživeti v hišnem priporu, naslednjih pet mesecev pa pod nadzorom. Fastow naj bi si bil sicer pri Enronu prisvojil 45 milijonov dolarjev, tako da bo zakoncema Fastow tudi po plačilu kazni in stroškov odvetnikov ostalo na voljo dovolj denarja. Zakonca sta si prizadevala za dogovor s tožilci predvsem zaradi mladoletnih sinov, za katera nista hotela, da bi živela z obema staršema v zaporu.

Če soproga ne bo preveč zapravljala, bo Andrew Fastow v starosti 52 let prišel iz zapora in stara leta preživel dobro preskrbljen, česar pa ni moč reči za več tisoč upokojencev Enrona, ki jih je njegova iznajdljivost stala težko zasluženih privarčevanih sredstev. Enron je namreč zaposlenim plačeval v pokojninski sklad z lastnimi delnicami. Te pa jim je prepovedal prodajati, medtem ko so vodilni to lahko počeli, posebej, ko je postalo jasno, da se ladja potaplja.

Fastow je bil tisti, ki se je domislil načina za napihovanje dobičkov in skrivanje izgub prek namišljenih partnerskih podjetij, prek katerih so si vodilni prisvajali denar ter prikazovali dobiček Enrona, dokler ni balon počil decembra 2001, ko je Enron razglasil dotlej največji stečaj v ameriški zgodovini, na tisoče upokojencev in delničarjev pa oropal njihovih prihrankov.

Stečaju Enrona je sledil niz drugih rekordnih stečajev, ki so močno zamajali zaupanje v ameriški kapitalizem. Tožilci so Fastowa preganjali od oktobra 2002, ko je bila proti njemu vložena obtožnica v kar 98 točkah z namenom, da bi ga pripravili k sodelovanju, priznanju krivde in obremenitvi dveh drugih vodilnih - prijatelja predsednika Georgea Busha in ustanovitelja Enrona Kennetha Layja ter nekdanjega generalnega direktorja Jeffryja Skillinga. Pogajanja o Fastowovem priznanju so se približala uspešnemu koncu že pred tednom dni, vendar so padla v vodo zaradi sodnika Hittnerja, ki mu ni bila všeč zamisel, da bi se 42-letna Lea Fastow tako poceni izvlekla. Kot pomočnica zakladnika Enrona je namreč na svoj račun nosila čeke po 10.000 dolarjev od nezakonito pridobljenih dobičkov, ki jih seveda ni prijavljala davkariji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10