Pri odpravi zapore vztraja Turčija v zameno za odprtje svojih letališč in pristanišč za ciprska letala in ladje. Unija je decembra lani zaradi nepripravljenosti Ankare na dosledno uveljavljanje carinske unije delno zamrznila pogajanja s Turčijo, hkrati pa obljubila, da si bo prizadevala za čimprejšnjo odpravo gospodarske osamitve turške skupnosti na otoku.

Zunanji ministri so se danes zavzeli za uresničevanje sklepov, ki so jih sprejeli aprila 2004 po neuspelem referendumu o združitvi otoka, na katerem so ciprski Turki glasovali za, ciprski Grki pa proti združitvi, in predvidevajo spodbujanje gospodarskega razvoja v turškem delu Cipra.
Evropska unija je na lanskem decembrskem vrhu, potem ko je pred vrhom delno zamrznila pristopna pogajanja s Turčijo, poudarila, da si bo prizadevala za odpravo gospodarske osamitve turškega dela otoka, kar je sicer obljubila že po referendumu o združitvi otoka. Odpravo trgovinske zapore je od takrat vztrajno onemogočal Ciper.
EU je pogajanja s Turčijo decembra zamrznila, ker država ni želela odpreti svojih pristanišč in letališč za ciprska letala in ladje, kot to predvideva protokol o razširitvi carinske unije, ki ga je podpisala julija 2005. V Ankari so vztrajali, da carinskega protokola ne bodo uveljavljali, dokler ne bo unija odpravila trgovinske zapore za severni del Cipra.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.