Gospodarstvo

Prihodki najbolj upadli gostincem in turističnim agencijam

Ljubljana, 19. 11. 2020 11.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Epidemija covida-19 je močno vplivala na prihodek od prodaje storitev. Ta je v Sloveniji glede na prejšnji mesec najbolj upadel aprila, ko je bil za 18,4 odstotka nižji kot marca. Največji padec med storitvenimi dejavnosti so zaradi uvedenih omejitev imeli v gostinstvu in turističnih agencijah.

Po omenjenem izrazitem padcu v aprilu se je prihodek od prodaje storitev tri zaporedne mesece dvigal in je bil julija za 6,6 odstotka višji kot avgusta. Avgusta pa je spet nekoliko upadel, v primerjavi z julijem je bil nižji za dva odstotka, kažejo podatki Statističnega urada.

Na letni ravni oz. glede na avgust 2019 je bil prihodek od prodaje storitev avgusta nižji za 10,7 odstotka, kar je bil nekoliko manjši letni upad kot v mesecih po začetku epidemije; prihodek od prodaje storitev je bil namreč aprila za 28,9 odstotka nižji od prihodka v aprilu 2019.

Gostinski objekti so svoja vrata zaprli sredi marca in jih znova odprli - vendar ne vsi - v začetku maja. V tem obdobju so obratovali večinoma tisti, ki so nudili pripravo in razvoz hrane. Prihodki v gostinstvu so bili marca za 57,7 odstotka nižji kot februarja, aprila pa za 62,4 odstotka nižji kot marca.

Gostinski objekti so svoja vrata zaprli sredi marca in jih znova odprli - vendar ne vsi - v začetku maja.
Gostinski objekti so svoja vrata zaprli sredi marca in jih znova odprli - vendar ne vsi - v začetku maja. FOTO: Shutterstock

Maja, ko je prenehala veljati odredba o zaprtju gostinskih obratov, so bili v primerjavi z aprilom prihodki višji za 214,9 odstotka, vendar so bili kljub temu za 45,1 odstotka nižji kot maja lani. V poletnih mesecih so se razmere nekoliko izboljšale, vendar so bili prihodki v teh mesecih še vedno za 10 do 20 odstotkov nižji od prihodkov v istih mesecih leta 2019.

Število prihodov in število prenočitev turistov v Sloveniji sta bili januarja in februarja primerljivi s preteklim letom, v marcu in aprilu pa je epidemija covida-19 slovenski turizem povsem ohromila. Prihodov turistov od sredine marca do sredine maja sploh ni bilo, prenočitev pa je bilo zanemarljivo malo. Ustvarile so jih le osebe, ki ostajajo v Sloveniji dalj časa zaradi študija v okviru mednarodnih študijskih izmenjav. Po preklicu epidemije so se turisti začeli počasi vračati; število prihodov turistov in število njihovih prenočitev sta junija dosegli približno 35 odstotkov lanskih junijskih rezultatov.

Posledica velikega upada števila turistov je bil velik upad prihodkov v dejavnosti nastanitve in z njimi povezane storitve. Ti so bili marca 58,6 odstotka nižji kot februarja, aprila pa še za 78,1 odstotka nižji kot marca. V maju, ko so se nekatere omejitve za zajezitev širjenja covida-19 sprostile, so bili od prihodkov v aprilu višji za 49,6 odstotka.

Največji upad prihodkov je med storitvenimi dejavnostmi zaradi epidemije covida-19 utrpela dejavnost potovalne agencije in s potovanji povezane dejavnosti.
Največji upad prihodkov je med storitvenimi dejavnostmi zaradi epidemije covida-19 utrpela dejavnost potovalne agencije in s potovanji povezane dejavnosti. FOTO: Shutterstock

Junija se je prihodek na mesečni ravni dvignil za 185,8 odstotka, najverjetneje zaradi državnih turističnih bonov, ki jih je bilo mogoče unovčevati od 19. junija naprej. Na letni ravni pa so bili prihodki junija kljub temu 60,8 odstotka nižji. Julija in avgusta so se razmere nekoliko izboljšale: prihodki v juliju so bili namreč v medletni primerjavi nižji za 21,8 odstotka, avgusta pa za 15,8 odstotka.

Največji upad prihodkov je med storitvenimi dejavnostmi zaradi epidemije covida-19 utrpela dejavnost potovalne agencije in s potovanji povezane dejavnosti. Marca so na mesečni ravni upadli za 71,1 odstotka, aprila pa še za 83 odstotkov.

Od maja naprej so sicer naraščali, vendar so bili v primerjavi z istim obdobjem v letu 2019 bistveno nižji. Najnižji so bili aprila, ko so bili od prihodkov v četrtem lanskem mesecu nižji za 95,5 odstotka. Od maja do avgusta je bila razlika v primerjavi z istim mesecev preteklega leta vedno več kot 70-odstotna.

Koronavirus pasica november
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pingo99
25. 11. 2020 11.00
+1
TRGOVINSKI DEJAVNOSTI - ČEVLJARJEM IN TEKSTILCEM ROBA KI JE OSTALA JE PRPROSTO NEKORANTNA, SEZONA JESENI KONČANA IN KDO BO TO NADOKNADIL.......
Tomaž 63
19. 11. 2020 19.13
+5
Kakšne Imate, res žalostno kako komentirate na težavo ljudi, ki so jim ukrepi "prepovedali delati" Že od Marca so sejmišča zaprta po vsej Evropi, pa še nekaj časa bodo. Od države nič, samo obljube. Ni prijetno za nas, ki nam ne dovolijo opravljati dejavnosti. Evropa je dala sredstva, a kaj ko gre pomoč vse drugam, samo tam ne kamor je namenjena. Ljudje pa tako ali tako privoščimo drugim samo najslabše. Si res želite takšno življenje.
Suma
19. 11. 2020 12.34
-2
Gostinci naj kar posegajo po prihrankih. Not v vreči z napisom "neprikazan promet, delo na črno, utaja davka, 400% marža". Tam not bi moral met za 5 let dostojnega zivljenja.
V SHESHELJ
19. 11. 2020 13.02
+4
Kje si zaposlen/a da ti ocitam kaj se pri tebi v podjetju dogaja?
Istra naša
20. 11. 2020 21.05
+1
Bodi rajsi tiho pojma nimas... bodi doma tudi ko ne bo korone.
tekač
19. 11. 2020 12.01
+4
Naj ne jamrajo sedaj ljudje. Tudi oni imajo hčerke in sinove pa jih naj napotijo na volitve,da bo bolje.....brez nič ni nič.....
Periot222
19. 11. 2020 17.32
+3
Pravis naj gredo na volitve in koga naj volijo?Treba bi bilo zamenjat vse od a do z!!!!!!!!