Deset dni pred uvedbo evra v Sloveniji končne priprave na zamenjavo tolarja za enotno evropsko valuto potekajo po nacionalnih načrtih, ugotavlja Evropska komisija v sporočilu za javnost, s katerim je obeležila začetek velikega odštevanja do vstopa Slovenije v območje evra. "Slovencem želimo vse dobro in da bi bili ob uvedbi evra prav tako prijetno vznemirjeni, kot smo bili mi pred petimi leti," je Sloveniji zaželela tiskovna predstavnica komisarja za denarne in gospodarske zadeve Amelia Torres.
Slovenija bo tolar zamenjala z evrom 1. januarja prihodnje leto po menjalnem tečaju 239,640 tolarjev za evro. Tako se bo pridružila 12 državam EU, ki so evrske kovance in bankovce začele uporabljati leta 2002, medtem ko je evro kot knjižni denar 11 držav sprejelo že leta 1999, Grčija pa leta 2001. S 1. januarjem bo skupaj z dvema milijonoma Slovencev območje evra štelo 316,6 milijona prebivalcev.
Poleg vstopa Slovenije v območje evra tako komisija s sporočilom za javnost obeležuje tudi skorajšnjo peto obletnico obtoka evrskega denarja v EU, je v Bruslju povedala tiskovna predstavnica komisarja za denarne in gospodarske zadeve Joaquina Almunie, Amelia Torres. Slovencem je ob tem zaželela uspešno zamenjavo tolarja za evro in "da bi bili ob tem prav tako prijetno vznemirjeni kot smo bili mi leta 2002, ko smo iz bankomatov dobili prve evre".
Priprave potekajo dobro
Zadnje praktične priprave na evro v Sloveniji potekajo dobro in v skladu z nacionalnim načrtom za prehod. Na evro naj bi bili dobro pripravljeni tako banke in trgovci kot potrošniki, slovenski gospodarstveniki pa zatrjujejo, da bo zamenjava tolarja za evro z novim letom stekla gladko, ugotavlja komisija.
Sredi decembra se je začela prodaja tako imenovanih začetnih paketov evrskih kovancev s slovenskimi motivi, tako da so se z njimi poleg bank in trgovcev že lahko seznanili tudi potrošniki in se tako še bolje pripravili na evro, čeprav Slovenci z evrom naj ne bi imeli težav, je poudarila Torresova. Slovenci namreč po zadnjih Eurobarometrovih raziskavah med državljani novink niso le najbolj navdušeni nad evrom, ampak ga tudi najbolje poznajo - več kot 90 odstotkov Slovencev je evre že videlo in uporabljalo, je pojasnila.
Evrske kovance iz paketov, ki so že na voljo tudi potrošnikom, se bo smelo uporabljati šele s 1. januarjem 2007, ko bo evro postal zakonito plačilno sredstvo v Sloveniji. Če se bodo ti kovanci že prej pojavili v obtoku, niso predvidene sankcije, saj gre v vsakem primeru za pravi denar in ne za ponaredke. V Banki Slovenije kljub temu opozarjajo, da so ti kovanci do januarja 2007 namenjeni seznanitvi prebivalcev in ne njihovi uporabi.
"Na to po pravici povedano sploh nisem pomislila," pa je na vprašanje, ali bodo lahko Slovenci evre v drugih državah območja evra uporabljali že pred novim letom, odgovorila tiskovna predstavnica komisarja Almunie. "Presenečena bi bila, če bi jih v trgovinah, na primer v Avstriji ali Italiji, zavrnili," je dejala.
Potrošniki morajo biti odločni
Glede največje bojazni potrošnikov ob uvedbi evra - da bo nova valute prinesla podražitve - je Torresova opozorila, da morajo biti potrošniki odločni pri zagovarjanju svojih interesov, ne le sprejeti zvišanih cen in molčati. Cen ni mogoče zamrzniti, trg ima svoje zakonitosti, vendar lahko vsakdo prispeva k temu, da ob prevzemu evra ne bo pretiranih zlorab. "Potrošnik se lahko kadar koli odloči: ne bom pil kave tukaj, ampak doma ali kje drugje," je ponazorila.
Cene se bodo seveda tudi v prihodnje zviševale in zniževale, le da ljudje vedno prej opazimo tisto, kar je negativno, je še opozorila. Statistični uradi merijo tako dejansko inflacijo kot "zaznano" inflacijo. Razliki med "zaznano" inflacijo ali inflacijo, kot jo občutijo ljudje, in dejansko inflacijo se ne bomo mogli izogniti niti v Sloveniji, vendar se ta razlika v evropskih državah zmanjšuje, sicer poudarja Torresova.
Komisija je pripravila tudi posebne brošure z grafi o evoluciji inflacije v zadnjih tridesetih letih, je povedala tiskovna predstavnica. "Ljudje smo kratkega spomina," je dejala. "Samo spomnimo se, kako visoka je bila inflacija med obema naftnima krizama," je dejala v povezavi z očitki, da evro prinaša dvig inflacije.
"Pozabili smo že na primer nemškega turista, ki gre po Evropi s tisoč markami v žepu in pri prestopanju mej med petnajstimi državami samo z izmenjevanjem mark v druge nacionalne valute izgubi polovico svojega denarja," je ponazorila. "To je lep primer prednosti evra, na katere so nekateri vse prehitro pozabili," je poudarila.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.