Trgovsko sodišče v Kraljevu je namreč razsodilo, da je Primat lastnik 60 odstotkov delnic tovarne Ekonom iz Ušća.
Kot je poročala srbska tiskovna agencija Beta, lokalne oblasti pričakujejo, da bo Primat še letos začel aktivnosti za posodobitev, interes za to pa so izrazili tudi v mariborski družbi.
Generalni direktor Primata Erih Štefanec je dejal, da namerava družba vlagati v posodobitev tovarne, ki naj bi jo opremila s stroji in računalniško opremo. Napovedal je tudi razširitev proizvodnega programa tovarne iz Ušća, še piše Beta.
Nerešeno vprašanje lastništva tovarne se je vleklo od začetka 90. let, ko se je sodelovanje med tovarno, katere 60-odstotni lastnik je bil Primat, prekinilo zaradi poslabšanja političnega ozračja v nekdanji Jugoslaviji, sredstva, ki jih je mariborska družba vložila v gradnjo tovarne, pa so razglasili za družbeni kapital.
Primat je v tovarno, ki jo je med letoma 1976 in 1978 gradil skupaj z Ibarskimi rudniki iz Baljevca na Ibru, vložil 60 odstotkov potrebnih sredstev. Tovarna je po ukinitvi temeljnih organizacij (TOZD) najprej postala poslovna enota Primata, nato pa družba z omejeno odgovornostjo v družbeni lastnini, v kateri je imel Primat 60-odstotni delež, delavci družbe pa 40-odstotni. Odkar se je poleti 1991 sodelovanje med podjetjema prekinilo in je novo vodstvo tovarne vložena sredstva preimenovalo v družbeni kapital, se je Primat boril za odtujeno lastnino v Srbiji.