Gospodarstvo

Prodaja Chryslerja ustavljena

Washington, 09. 06. 2009 08.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriška vrhovna sodnica je nekaj minut pred iztekom roka ustavila dovoljenje za prodajo Chryslerja italijanskemu Fiatu in s tem zavrla hiter postopek prisilne poravnave.

Sodnica Ginsburg
Sodnica Ginsburg FOTO: Reuters

Newyorško zvezno prizivno sodišče je pritrdilo stečajnemu sodniku Arthuru Gonzalesu, ki je dovolil prodajo 35-odstotnega deleža Chryslerja Fiatu, vendar pa je nasprotnikom prodaje dalo možnost za pritožbo na vrhovno sodišče. Če vrhovno sodišče ne bi ukrepalo do ponedeljka do 16. ure po vzhodnoameriškem času, bi se lahko postopek prodaje nadaljeval in Chrysler bi kmalu prišel iz postopka prisilne poravnave oziroma stečajne zaščite po 11. poglavju.

Liberalna sodnica Ruth Bader Ginsburg je svojo presenetljivo odločitev pojasnila s suhoparno izjavo, da je prodaja do nadaljnjega ustavljena. Odločitev je sicer v nasprotju z interesi administracije predsednika ZDA Baracka Obame, ki je bila ključna za reševanje Chryslerja v okviru postopka prisilne poravnave, in v nasprotju z interesi podjetja, katerega vodstvo je prepričano, da bi v primeru propada načrta prodaje Fiatu sledila likvidacija, ker se doslej na trgu ni pojavil noben drug kupec.

Kaj se zdaj zgodi?

Italijanski proizvajalec avtomobilov Fiat je ob tem sporočil, da si ne bo premislil glede nakupa bankrotiranega Chryslerja. Čeprav ima po pogodbi možnost umika do 15. junija v primeru, da posel do takrat ne bo izpeljan, so namreč iz Fiata sporočili, da se ne nameravajo umakniti.

Ginsburgova je pristojna za sprejemanje ali zavračanje pritožb s prizivnega sodišča v New Yorku in bi lahko ugovor nasprotnikov prodaje zanemarila. V ponedeljek ni bilo jasno, kaj bo njena poteza pomenila, saj lahko že danes odloči, da se prodaja nadaljuje, lahko pa zadevo pošlje pred celotno vrhovno sodišče. To pa bi lahko pomenilo konec za Chrysler, ker bi se postopek zavlekel. Fiat ima namreč po pogodbi možnost umika, če posel ne bo izpeljan do 15. junija.

Prodaji Fiatu ugovarjajo trije skladi iz Indiane, ki imajo v rokah manj kot odstotek od sedem milijard dolarjev Chryslerjevega zavarovanega dolga oziroma skupaj okrog 42,5 milijona dolarjev. Skladi trdijo, da dogovor o stečaju ni pošten, poleg tega pa trdijo, da je pomoč vlade Chryslerju z denarjem iz 700 milijard dolarjev vrednega sklada za boj proti finančni krizi neustavna, ker kongres tega ni posebej dovolil. Vlada trdi, da ima pooblastilo za porabo denarja, kakor se ji zdi najbolje.

Obama upnike označil za sebičneže

Ameriška vlada je Chryslerju v času stečaja dala 4,5 milijarde dolarjev, v skladu z dogovorom pa bi imela na koncu stečaja skupaj s kanadsko vlado v lasti 10 odstotkov novega Chryslerja. Fiat bi imel v lasti 35 odstotkov Chryslerja, sindikat delavcev avtomobilske industrije (UAW) pa 55 odstotkov. Zavarovani upniki bi za sedem milijard dolarjev terjatev dobili dve milijardi dolarjev. Ker del upnikov dogovora ni sprejel, je sledil stečaj in Obama jih je označil za sebičneže ter napovedal hiter postopek.

Na koncu so ostali le trije skladi, vmes pa so se našli tudi potrošniške skupine in posamezniki, ki so prav tako vložili ugovor na vrhovnem sodišču. Ti nasprotujejo temu, da novi Chrysler ne bi bil več odgovoren za kakovost in varnost avtomobilov, ki so bili izdelani in prodani pred stečajem. Ugovarja tudi več kot 300 lastnikov Chryslerjevih trgovin po ZDA, ki so na seznamu 789 trgovin, ki jih namerava novo podjetje zapreti. O zahtevi trgovcev danes odloča stečajni sodnik Gonzales.

Podjetje Chrysler trdi, da se s postopkom mudi, ker naj bi vsak dan izgubljalo 100 milijonov dolarjev. Demokratski kongresnik iz Michigana John Dingell je sklade, ki nasprotujejo prodaji, obtožil povzročanja morebitne katastrofe. Chrysler in Fiat v ponedeljek nista komentirala odločitve sodnice Ginsburgove, časnik New York Times pa navaja besede neimenovanega uradnika administracije, da gre le za administrativni ukrep, da se lahko sodišče odloči, ali ima zahteva po ustavitvi prodaje kakšno osnovo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Covidus
09. 06. 2009 12.38
ta gospa je za ve penzijo!
bibi266
09. 06. 2009 12.01
hahahahaha***jaz sem že kupil delnice
manco-capac
09. 06. 2009 11.53
Gospa ima verjetno dobre argumente. Sploh je pa tako, kot pri nas - "ta kratko" bodo potegnili mali delničarji. Vedno!
Brabus
09. 06. 2009 11.25
Ja ,edina ki se je potegnila za zadnje in posamezne upnike ,ki bi tudi radi vrnjeno premoženje in varnost
pagan
09. 06. 2009 11.24
nekdo bo spet mastno zaslužu. da sodnica tko brez razloga preprečuje prodajo pa najverjetneje sploh ne kaže na to da tudi sodišča delajo pod pritiskom denarja. pol k bo pa propadlo vse bo pa uredu....