V pogovoru za današnjo izdajo britanskega dnevnika Financial Times pa je zavrnil pesimizem nekaterih opazovalcev, češ da bo Francija v luči bližnjih predsedniških volitev tokrat vnovič zablokirala vsakršen napredek v tej smeri.
Kot je znano, je Francija dogovor o začetku liberalizacije energetskih trgov - Bruselj pritiska za liberalizacijo v smislu zagotavljanja globalne evropske konkurenčnosti - zablokirala že na lanskoletnem gospodarskem vrhu EU v Stockholmu, nezadovoljstvo s temi pobudami pa še vedno izraža in mnogi opazovalci opozarjajo, da Pariz že zaradi predsedniških volitev ne bo popustil. Prodi pa je optimist.
Kot je povedal za Financial Times, njegov optimizem temelji na vrsti pogovorov o tematiki, ki so bili opravljeni v pripravah na vrh v Barceloni. Ima pa Evropska komisija tudi možnost, da članice do določene mere prisili v liberalizacijo.
Britanski poslovni dnevnik razlaga, da bi to lahko storila na podlagi 86. člena pogodbe o EU, ki komisiji omogoča, da naloži liberalizacijo za državne monopoliste, ki dobavljajo storitve v javnem interesu. Tudi ta podjetja so podvržena strogim evropskim konkurenčnim pravilom, da le prilagajanje tem ne ovira zadovoljevanja javnega interesa.