Družba Harrah's Entertainment je prekinila in ne le zamrznila pogajanja s Hitom o uresničitvi milijardo dolarjev vrednega turistično-igralniškega mesta, je danes v Novi Gorici novinarjem povedal predsednik uprave Hita Niko Trošt. V novogoriškem igralniškem podjetju nadaljujejo s pripravo tega projekta, saj je del njihove strategije razvoja.
"Družba Harrah's Entertainment se je odločila, da s pogajanji prekine. Očitno so ocenili, da pri iskanju upravljavskega modela oz. modela vodenja, ne pa vsebine, ne moremo najti rešitve ki bi zadovoljila ob partnerja in zagotavljala dovolj velik vpliv na poslovanje in odločanje. Imajo lahko še druge vzroke, a jih ne poznamo," je pojasnil Trošt. Po njegovih besedah pa ni izključeno, da bi pri tem ali kakem drugem projektu s Harrah'som še sodelovali.
Potem ko so se z Američani strinjali da je turistično-igralniško mesto na Goriškem dober projekt in so se v decembru dogovorili, da je izpeljavo megazabavišča dovolj le ena družba, se je nato zataknilo pri upravljanju slednje. Hit je vztrajal, da ima v lastniški strukturi 51 odstotkov ter vodilno vlogo v upravnem odboru, medtem ko bi imel pri operativnih poslih večino Harrah's, je razložil Trošt.
Po njegovih besedah bodo v novogoriškem igralniškem podjetju intenzivno nadaljevali z vsebinsko pripravo projekta megazabavišča, kar vključuje tudi ekonomske izračune in iskanje lokacije. "Projekt nadaljujemo in prepričani smo, da ga bomo tudi uresničili," je poudaril Trošt in dodal, da bodo evropski destinacijski resort kot ključna strateška usmeritev v prihodnjem desetletju na prvem mestu Hitove strategije razvoja, katero bo še ta mesec obravnaval nadzorni svet Hita.
Megazabavišče nameravajo uresničiti v obsegu z med 15 in 20 odstotki igralniškega dela, kot so ga zastavili z Američani, pri čemer bodo, ko bodo dovolj daleč s pripravami, preko razpisa poiskali tuje partnerje z igralništva in finančne investitorje. "Mislim, da so ambicije prevelike, da bi projekt izpeljali sami," je dejal Trošt.
Glede na ugled Hita, ki ga uživa v Evropi, po Troštov mnenju težav z iskanjem ustreznih partnerjev, da bi projekt uresničili na "poslovno in finančno utemeljen način", ne bodo imeli. V Novi Gorici tudi v tem primeru želijo obdržati vodilno vlogo pri investiciji, vsaj v igralniškem delu, je povedal prvi mož Hita.
Na vprašanje, ali nameravajo bodo še naprej zahtevali spremembe igralniške in davčne zakonodaje, je Trošt odgovoril, da "v primeru realizacije projekta pričakujemo take pogoje, kot so bili predlagani, ali še malo dopolnjene". Po njegovih besedah je namreč treba investitorje spodbuditi, da bodo vlagali, pri čemer je "država pokazala veliko pripravljenost, da se približa takim projektom".
Sicer pa se Hitovo poslovanje, ki ga bodo v kratkem obravnavali tudi nadzorniki, po lanskem 20-odstotnem padcu realizacije letos izboljšuje. "Rezultati prvega trimesečja so zelo dobri in nad pričakovanji. Upam, da se no tak trend nadaljeval," je v zvezi s tem povedal Trošt.
V turistično gostinski zbornici pri GZS so se odzvali na prekinitev pogovorov med Hitom in Harrah'som glede izgradnje megazabavišča.
Možna strateška povezava z ameriškimi partnerji enega največjih igralniških podjetij je obetala perspektivni razvoj in predvsem širitev trgov, saj naj bi novi gostje prihajali tudi iz bolj oddaljenih regij in držav, meni direktorica zbornice Majda Dekleva, ki se ob tem sprašuje, če sta dve igralniški družbi res prava partnerja za turistični center z bolj kompleksno ponudbo ter v kolikšnem obsegu gre v taki ozki igralniški povezavi računati na pridobivanje novih letalskih gostov. Dekleva tudi meni, da bi bilo "najbrž v prihodnje boljše, če bi država najprej sprejela ustrezno zakonodajo, da bi bili potencialni partnerji vnaprej seznanjeni s pogoji poslovanja pri nas".
Šircelj: Vlada odigrala pozitivno vlogo
Po besedah državnega sekretarja Andreja Širclja je vlada pri tem, da bi prišlo do projekta med Hitom in Harrah'som, odigrala pozitivno vlogo na področju, za katerega je pristojna. "Pripravili smo okvire predlogov zakonodaje, ki se nanašajo na obdavčevanje igralništva in nov način prirejanja iger na srečo," je dejal Šircelj.
"Do tega trenutka nam razlogi, zakaj je prišlo do zamrznitve pogovorov, natančno niso znani," je poudaril Šircelj in dodal, da je ministrstvo za finance na podlagi predloga zakonodaje v času pogajanj med potencialnima partnerjema opravilo številne razgovore, tako s predstavniki igralništva kot civilnimi iniciativami in lokalnimi skupnostmi, je povedal v današnji izjavi za javnost v Ljubljani.
Predlogi sprememb zakonov so še vedno v javni obravnavi, je spomnil Šircelj in dejal, da se bo ta zakonodaja ne glede na sedanji razplet v prihodnosti spreminjala. "Menimo, da bo do turistično-zabaviščnega centra prišlo, saj je izgradnja takšnega centra tudi del vladnega programa do leta 2025," je povedal. Kadarkoli se bodo za to pokazale dejanske možnosti oz. vlagatelji, bo ministrstvo oz. vlada ustvarila pogoje za dobro gospodarjenje in investicije, je sklenil državni sekretar.
Odzivi strank
V NSi so zadovoljni, da je prišlo do prekinitve pogajanj med družbama. Kot pravi Jožef Horvat, so sami ves čas delali na tem, da do te naložbe ne bi prišlo.
V SLS so bili po besedah Jakoba Presečnika ves čas skeptični do projekta izgradnje megazabavišča in so opozarjali na negativne vplive.
V poslanski skupini DeSUS se niso ukvarjali s projektom izgradnje megazabavišča, je povedal vodja poslanske skupine Franc Žnidaršič. Zato tudi nimajo nekega posebnega stališča na to temo; z megazabaviščem se niso obremenjevali, saj njihovi volivci nimajo denarja za igralnice.
Milan M. Cvikl iz SD je ocenil, da je prekinitev pogovorov posledica slabo vodenega projekta, odgovornost pa nosijo državni sekretar na finančnem ministrstvu Andrej Šircelj, resorni minister Andrej Bajuk in premier Janez Janša.
Matej Lahovnik (Zares) meni, da je bila prekinitev pogovorov med Hitom in Harrah'som pričakovana, saj "se niti znotraj vlade niso zmogli zmeniti, ali projekt megazabišča podpirajo ali ne". Po ocenah Milana Petka iz LDS je bil projekt megazabavišča preveč megalomanski in že v začetku nestvaren, da bi se rodil dober rezultat.
Po mnenju prvaka SNS Zmaga Jelinčiča prekinitev pogajanj med družbama ni dobro za Slovenijo. Jelinčič meni, da se bo Harrah's zaradi tega zagotovo prestavil na hrvaško stran, v Poreč, in potem bodo Slovenci izgubili še dodaten denar. Predsednika Lipe Saša Pečeta veseli, da je prišlo do prekinitve pogajanj; žalosti pa ga, da je do tega prišlo zaradi Američanov in ne slovenske strani.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.