
Minister za finance z vzroki za napovedanimi gasilskimi akcijami vlade nima kaj dosti opraviti, k nevzdržnemu primanjkljaju je primaknil le nekaj milijard z nižanjem trošarin. Nedvomno pa je vedel, kaj ga čaka, ko je sprejel delovno mesto, zato je doslej v proračunske razprave vedno pošiljal »proračunsko« sekretrako Heleno Kamnar.
Da se izvrševanje proračuna resno zapleta smo lahko zaslutili, ko je finančni minister povzdignil glas pri planiranih izdatkih za nadomestila v kmetijstvu. Med vladno propagandno kampanjo za EU in NATO seveda ni smel »povzročati zmede« z opozorili o prazni državni blagajni, sedaj pa je postala zadeva urgentna. Če namreč finančno ministrstvo ne ustavi porabe po posameznih ministrstvih pred poletjem, bo prepozno in primanjkljaj bo hitro blizu »maastrichtskih« 3 odstotkov (150 mlrd SIT). Takšen razvoj bi pomenil katastrofo pred našim vstopom v EU.
Finančni minister, ki velja za neodvisnega finančnega strokovnjaka, ima sedaj priložnost, da temelje proračuna 2003 in tudi 2004 postavi na realne temelje. Če bi dosledno upošteval projekcije in opozorila domačin in tujih makroekonomskih napovedovalcev to ne bi bilo težko. Problem nastane, ko makroekonomske napovedi začnejo prirejati različni vladni makroekonomski »strokovnjaki«, ki morajo sfinancirati svoje nerealne politične obljube. Dokaz za to je dejstvo, da se pri proračunu vlada zadnja leta vedno moti v smer premajhnih prihodkov in prevelikih odhodkov.
Glavni problem slovenskega proračuna ostaja njegova struktura, ki postaja vedno bolj interventna. Slovenski proračun je namreč vedno bolj spisek lukenj, ki jih je potrebno zapolniti, pravljicam o razvojni naravnanosti proračuna pa ne verjamejo več niti najbolj lojalni vladni uslužbenci.
Glavno vprašanje proračunske debate je torej, koliko teže ima v vladi minister za finance. Če bi ravnal po svoje ne dvomimo, da bi dobili razmeroma dober proračun glede na dane razmere. Vprašanje pa je, če bo lahko posegel v tiste postavke (plače, materialni stroški), ki bi sprostile denar za nujne investicije. Tudi, če ima takšne ideje, bo verjetno v naslednjih dneh neštetokrat opozorjen na dejstvo, da je naslednje leto volilno leto.