Slovenija ukinja vzajemnost na področju zaposlovanja delavcev iz držav članic Evropske unije in Evropske gospodarske skupnosti ter uveljavlja prosto gibanje delavcev iz teh držav, je sklenila vlada. Ukinitev vzajemnosti ne bo ogrozila slovenskega trga dela, Slovenija pa s to odločitvijo potrjuje dosedanja prizadevanja za uveljavitev prostega pretoka oseb znotraj držav EU, izhaja iz sklepa vlade.
Slovenija je ob vstopu v EU izkoristila možnost vzajemnosti in omejila zaposlovanje delavcem iz tistih držav, ki zaposlovanje omejujejo slovenskim delavcem.
Vlada: Zaposlovanje tujcev se ne bo bistveno povečalo
Izkušnje prvih dveh let po vstopu Slovenije v EU kažejo, da vstop delavcev državljanov EU ni ogrozil slovenskega trga dela in je zato mogoče predvidevati, da se tudi zaposlovanje državljanov držav članic EU15 in EEA po ukinitvi vzajemnosti ne bo bistveno povečalo, ocenjuje vlada. Po podatkih zavoda za zaposlovanje je bilo 30. aprila letos v Sloveniji zaposlenih 454 državljanov iz članic EU15 in EEA. Njihova izobrazbena struktura je razmeroma visoka, saj gre v večini primerov za vodilne delavce v mešanih družbah ali za delavce, ki so že dalj časa v Sloveniji in imajo osebna delovna dovoljenja na podlagi družinskih vezi.
Slovenija za čimprejšnje končanje prehodnega obdobja
Države članice EU, ki so omejile zaposlovanje delavcev iz novink, so morale po izteku prvih dveh let od skupaj največ sedemletnega prehodnega obdobja do 1. maja Evropski komisiji sporočiti, ali bodo omejitve podaljšale še za tri leta ali pa uveljavile prosto gibanje delavcev. Podobno mora ob koncu tega dveletnega obdobja svojo odločitev v zvezi z uveljavljanjem vzajemnosti na področju prostega gibanja delavcev sprejeti tudi Slovenija.
Slovenija si je aktivno prizadevala za ukinitev prehodnega obdobja in za uveljavitev prostega gibanja delavcev kot ene od temeljnih svoboščin notranjega trga EU, nadalje pojasnjuje vlada. Države članice je ves čas pozivala k resnemu razmisleku o upravičenosti podaljševanja prehodnega obdobja.
Podaljšanje prehodne ureditve bo upočasnilo izvajanje potrebnih reform trga dela in doseganje lizbonskih ciljev, pri tem poudarja vlada. Zato želi tudi z odločitvijo o ukinitvi vzajemnosti potrditi svoja dosedanja prizadevanja v zvezi z uveljavitvijo prostega pretoka oseb znotraj EU in države članice EU še naprej vzpodbujati k skupni poglobljeni razpravi o evropskem trgu dela, še izhaja iz sklepov vlade.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.