Nekdanjega direktorja tekstilne družbe Jutranjka iz Sevnice Miho Rabiča so na podlagi tožbe glede neupravičene porabe sredstev v okviru državne pomoči ter ponarejanja poslovnih listin v torek na Okrajnem sodišču v Sevnici obsodili na 11 mesecev zapora, sodba pa še ni pravnomočna. Na omenjenem sodišču na izrečeno sodbo že pričakujejo vložitev morebitnih pritožb s strani obrambe oz. tožilstva.
Rabičev zagovornik Stojan Zdolšek je danes za STA izjavil le, da se bo na izrečeno sodbo pritožil, več pa o samem sojenju pa ni želel povedati. Okrožni državni tožilec Bogdan Matjašič pa je dejal, da je sicer z izrečeno sodbo zadovoljen, saj je bil Rabič obsojen tako za neupravičeno porabo denarja kot tudi ponarejanje listin.
Sodišče je Rabiča obtožilo na podlagi suma zlorabe državne pomoči v takratnem podjetju z 200 zaposlenimi, ki je v letu 2003 od države dobilo 150 milijonov tolarjev dolgoročnega posojila in 35,5 milijona tolarjev subvencij. Obtožnica je Rabiča bremenila, da je omenjena sredstva nakazal na dve podjetji, ki sta bili povezani z Jutranjko, in sicer podjetjema Redcos in Jutranjka Naložbe, ob tem pa z Jutranjko naložbe tudi sam sklenil pogodbo o posojilu v višini 35 milijonov tolarjev.
Rabiča čaka še ena tožba
Odškodninsko in kazensko tožbo zoper Rabiča pa že pripravlja tudi stečajni upravitelj Jutranjke Tomaž Kos. Kot je danes dejal, tožbi še pripravljajo, dokončno pa naj bi ju oblikovali v tem mesecu. Izrečene sodbe Rabiču ob tem ni želel komentirati, kot pa je dejal, je sodišče svojo odločitev lahko sprejelo le na podlagi predstavljenih dokazov.
Kos je navedel, da je Rabič s preusmerjanjem sredstev prek različnih, med seboj povezanih podjetij, Jutranjko oškodoval za več kot 200 milijonov tolarjev, skupaj z oškodovanjem upnikov pa je oškodovanje še dokaj višje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.