Stečajni upravitelj Jutranjke Tomaž Kos bo zoper nekdanjega direktorja družbe Miha Rabiča v kratkem vložil kazensko ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja oškodovanja upnikov in zlorabe položaja, hkrati pa proti njemu vložil tudi odškodninsko tožbo. Po Kosovi oceni je Rabič na "zelo prefinjen in težko ugotovljiv način z raznimi poslovno-finančnimi transakcijami, kot so kreditiranje, poboti in izdajanje obveznic brez kritja, oškodoval podjetje".
Po Kosovih navedbah je Rabič skupaj s sodelavci izkoristil tudi kupnine za prodane nepremičnine in med drugim tudi državno pomoč, ki je bila namenjena za odpravnine delavcem. Ta sredstva je nekdanja uprava Jutranjke nakazala povezanima družbama Redcosu Velenje in Jutranjki Naložbe. Del teh sredstev je sicer nekdanja uprava delno vrnila, razliko pa je pobotala s prevzetimi neizterljivimi terjatvami Jutranjke do hčerinskih podjetij po bivši Jugoslaviji.
Hčerinska družba Jutranjka Naložbe je bila namreč ustanoviteljica družb Jutranjka Beograd, Jutranjka Sarajevo in Jutranjka Samobor, vsa omenjena podjetja pa so bila plačilno nesposobna. Jutranjka Beograd je bila tako v mirovanju, Jutranjka Samobor je imela v najemu devet prodajaln, Jutranjka Sarajevo pa dve. Takoj po uvedbi stečaja je Kos zaprl 13 prodajaln po Sloveniji ter vse prodajalne v tujini, razen ene trgovine na Hrvaškem, ki še obratuje. Mesečna najemnina za vse trgovine pa je znašala tri milijone tolarjev.
Po Kosovih besedah sta Redcos in Jutranjka Naložbe Jutranjki prodala obveznice brez kritja in s tem poslabšala likvidnostni položaj matičnega podjetja Jutranjka. K poslabšanju finančnega položaja Jutranjke so po Kosovem mnenju prispevale tudi visoke fakture za neopravljene ali slabo opravljene storitve, ki sta jih Jutranjki zaračunala Redcos in Jutranjka Naložbe.
Stečajni upravitelj Jutranjke je zaloge podjetja prodal za 62 milijonov tolarjev, stečajnemu senatu pa bo predlagal, da se izklicna cena za upravno stavbo in tovarno v Sevnici na drugem naroku zniža za 25 odstotkov na 385 milijonov tolarjev. Kot del stečajnega premoženja bo Kos poskusil prodati tudi eno nepremičnino v Brežicah za 13 milijonov tolarjev in dva stanovanja za skupno 7,7 milijona tolarjev.
Kos bo iz stečajne mase najprej poplačal ločitvena upnika SKB in državo, ki imata hipoteko nad premoženjem v Sevnici, potem pa so na vrsti prednostni upniki. Delavci, ki so prijavili za 312 milijonov tolarjev terjatev, so iz jamstvenega sklada že prejeli 44 milijonov tolarjev, Kos jim je decembra lani izplačal tudi 42,5 milijona tolarjev.
Posebej zaskrbljujoče pa je, tako Kos, da delavci od leta 2000 do uvedbe stečaja julija lani niso imeli plačanih prispevkov za invalidsko in pokojninsko zavarovanje oz. so bili prispevki plačani le za 10,5 meseca.
Sicer pa skupne priznane terjatve upnikov Jutranjke, ki je šla skozi tri prisilne poravnave, znašajo 1,1 milijarde tolarjev.