Gospodarstvo

'Reorganizacija elektrodistribucije je nujna'

Ljubljana, 06. 10. 2010 14.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministrica Radićeva pravi, da je naloga sindikatov, da se borijo za pravice zaposlenih, ne pa da se ukvarjajo z reorganizacijo podjetij. Glede stavke pravi, da bo Eles v primeru redukcije moral kupiti elektriko v tujini.

Izpad elektrike
Izpad elektrike FOTO: Reuters

Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je glede napovedane stavke v energetiki dejala, da je reorganizacija nujna, da pa obstajajo različni modeli. Po tem, ko je preučila vse študije in vse modele, meni, da je vladni predlog najboljši.

Vladni predlog predvideva, da bi pet državnih podjetij, ki se ukvarjajo z distribucijo in prodajo električne energije, sprva ločili na dva dela. En del bi se ukvarjal s tržno dejavnostjo prodaje električne energije, drugi del pa z električnim omrežjem (infrastruktura). V drugi fazi bi združili infrastrukturne dele v eno samo podjetje, tako da bi za celotno omrežje skrbelo le eno podjetje. Podjetja, ki bi se ukvarjala s prodajo energije, pa bi prišla na trg.

Predlog sindikatov je bil, da bi v vsakem obstoječem podjetju (Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana ipd.) ustanovili hčerinske družbe in s tem ločili prodajo od distribucije. S tem bi zadeve le bolj zapletli in dobili 20 direktorjev več, meni Radićeva.

Usmeritev EU je liberalizacija trga

Darja Radić
Darja Radić FOTO: Miro Majcen

Glede privatizacije tržnega dela podjetij je Radićeva dejala, da je usmeritev EU liberalizacija tega trga in da bo tudi Slovenija sledila tej usmeritvi. Ločitev omrežnih delov od prodaje in proizvodnje električne energije sicer predvideva tudi direktiva Evropske unije.

Sicer ministrica meni, da je upravičena skrb sindikatov to, kako zaščititi delavce, ne pa da se ukvarjajo z reorganizacijo. V ta namen jim je ponudila, da vlada sprejme sklep, s katerim bi se zavezala, da ne bo prišlo do večjih odpuščanj takoj. Če bo treba zmanjšati število zaposlenih, bi vlada to storila z mehkim načinom odpuščanja.

Glede stavkovnih zahtev zaposlenih je Radićeva dejala, da želi, da bi še pred stavko dosegli glede odprtih vprašanj konsenz, čeprav se ji zahteve ne zdijo povsem upravičene. Kot pravi, so plače zaposlenih v tej panogi nad povprečjem, pa tudi kolektivna pogodba je takšna, kot bi si jo v marsikateri panogi želeli, pravi. Glede zahteve po takojšnji ustavitvi vseh aktivnosti pa je Radićeva dejala, da še vedno velja njena ponudba o mehkem odpuščanju.

Glede socialnega dialoga je Radićeva dejala, da načrt reorganizacije še ni sprejet in da je sama vodila dialog. Sindikatom bo še pred napovedano stavko predlagala, da sami predlagajo nov termim, in si bo vzela čas za pogovore. Glede zahteve po razrešitvi direktorja direktorata za energetiko Janeza Kopača Radićeva pravi, da to ne bi rešilo nobenega problema in da se ji ta zahteva ne zdi vmesna. Glede zahteve po ponovnem odprtju kolektivne pogodbe (da bi delavci dobili bonificiran delovni staž) pa Radićeva pravi, da je to prvič slišala v stavkovnih zahtevah. Če bi to želeli, lahko naredimo tudi to, je pojasnila.

Glede napovedanih redukcij je Radićeva dejala, da se ji grožnja z redukcijami ne zdijo primerne ter da mora Eles zagotavljati električno energijo odjemalcem. Če je ne bodo dobili na našem trgu, jo bodo pač morali kupiti na tujih trgih, kjer bi bila lahko dražja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pancho57
08. 10. 2010 21.51
alterego 08.10.2010, 17:43 Hvala. Sem se bal, da jih več. Tem ne oporekam
alterego
08. 10. 2010 17.43
Pancho57, benificirano delovno dobo imajo rudarji v jamah in majhno število vzdrževalcev v jedrski elektrarni, ki so izpostavljeni sevanju (pri določenih opravilih se sicer kratkotrajnemu izpostavljanju sevanju ne da izogniti)
Pancho57
07. 10. 2010 15.53
Tisti ki je dal minus naj raje razloži
WikiX
07. 10. 2010 15.09
Namesto reorganizacije, bi bilo nujno najprej depriviligirati Elektro in seveda takoj začeti ustrezne kazenske postopke zoper direktorja Kopača ter vse vpletene. Treba je takoj sprejeti poseben zakon, ki bo dal vladi oziroma predsedniku polna poblastila, da vsakomur in takoj priklopi elektriko, kot jih imajo sedaj nekateri župani, za vsako vaško veselico. Dokler bo lahko Elektro zaračunaval poljubno visoke pavšale, ljudem pa potem izklapljal elektriko in še vdirali v domove, da popišejo električne aparate, ki naj bi jih ti uporabljali, čeprav so oni dolžni njim, se nimamo kaj pogovarjati, razen če bi se radi menili o "šprenganju", kot so švaboti rekli podiranju nosilnih stebrov in rezanju kablov. Za to ima elektro organiziran kar svoj gestapo, ki mu pravijo inšpektorji in skrbijo le za to, da kdo NIMA elektrike oziroma jo mora preplačati, kolikor mu pač napišejo. To nikakor ne velja za podjetja, njim država izplačuje vso pomoč in skrbi za osnovne človekove pravice teh pravnih oseb, ko niti po letih neplačevanja in absurdni porabi, gestapo nikoli ni izklopil elektriko. Višji cilji države pred pravico do življenja posameznika pač in bravo nova ministrica s hrvaškim priimkom, da se tega ne zaveda. Država zagotavlja nemoteno preskrbo le zase in v zaporih, pa še tam jim jo v določenih urah izklopijo, iz vsega ostalega se sodišča leta in desetletja delajo norce iz ljudi, saj je menda jasno, da človek danes brez elektrike ne more napolniti niti mobilnega aparata, kaj šele zagreti vodo, kuhati ter skladiščiti hrano, skrbeti za čistočo ali karkoli, kar se naši sprevrženi družbi zdi samoumevno. Tako se bo ločila nujna preskrba od komercialne, preostalo lahko preprodajajo na trgu do mile volje oziroma kolikor jim bodo dovolili precej bolj premožni in organizirani kupci, na prostem trgu. Dokler pa bodo lahko uničevali, hecali posameznike in samovoljno pretakali energijo v denar, naj raje uvedejo komunistične elektrokolhoze, kjer so nazadnje normalno delovali. Takrat smo imeli doma še vsi 36 amperske varovalke, da bi si lahko v blokih priklopil trofazne stružnice, danes meče ven fite pri 20 do 26 amperih. Tako je Elektro od lastnikov državljanov izsilil dodaten potencial, ki so ga lahko prodali organiziranim združbam, državljanom pa so tako omejili količino dela, ki ga lahko za nas opravijo električni delostroji. Dokler lahko to neovirano delajo le posameznikom, se za marsikaterega bolnika sliši še v redu, ko pa bodo metali ven cela naselja, ker so se reveži zamerili kapitalistu in ne bodo mogli nikjer dobiti priključka, bomo pa prisiljeni spremeniti sodno prakso, vendar bo takrat za podivjano družbo že zdavnaj prepozno.
Pancho57
07. 10. 2010 14.20
A mi lahko kdo razloži na kakšni osnovi bi bili delavci v Energetiki upravičeni do bonificiranega delovnega staža
botjabotja
07. 10. 2010 08.56
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je glede napovedane stavke v energetiki dejala, da je reorganizacija nujna, da pa obstajajo različni modeli. Zaresovi modeli?
hrast66
06. 10. 2010 22.29
Previlegiji, dobre plače, se branijo z vsemi štirimi. Z povečavo el. podjetij se bi povečevala samo javna uprava. Sedaj el. podjetja, neka kvazi konkurenca, morajo vračati naročnikom denar glede na prevelike izdane račune. A bodo nova podjetja sestavljena iz članov vladajoče stranke. Pravijo , da je prevelika javna uprava zlo za narod.
dees
06. 10. 2010 21.00
Še malo pa bo cena elektrika odšla v nebo.HSE in ELES bosta pa lahko vesela, če bo videla še kakšen evro.
dule100
06. 10. 2010 20.40
Ja kruce fiks Pahor, ali vam še ni zmanjkalo direktorjev, oziroma prijateljev ?
elstar
06. 10. 2010 19.10
Čudni časi se nam obetajo. Sedaj so začeli stavkati tisti, ki imajo vedno polne riti vsega. Imajo zagotovljen zadovoljiv in reden dohodek ter redno službo. Tisti, ki se pa v gospodarstvu borimo za vsakdanji kruh smo še pa tepeni od tistih, ki jih plačujemo.
KLEPEC
06. 10. 2010 18.58
Če se bodo samo dotaknili stikal, ki izklapljajo elektriko jih takoj naženite ali pa jim postavite vojsko za vrat, da jih bo kontrolirala ...
alterego
06. 10. 2010 18.04
zakaj sploh potrebujemo pet ! državnih preprodajalcev elektrike!? zakaj HSE ne prodaja elektrike direktno tudi gospodinjstvom? ker NE SME, ampak jo bo moral prodajati tem petim trgovcem, ki jih bojo sprivatizirali, omrežni del bo pa životaril, ker vlada ne zagotavlja ustrezne višine omrežnine! če bi bila omrežnina dovolj visoka, bi tud Elektro Ljubljana lahko znižal ceno energije, ne samo Gen-i
janez.jaIen..
06. 10. 2010 15.52
monopolisti, ki nam za 10-kratno ceno prodajajo elektriko, ki jo pridobivajo iz NAŠIH rek, urana, premoga, vetra... in nam jo prodajajo po NAŠIH žicah, napeljanih z NAŠIM denarjem. in imajo daleč večje plače kot tisti, ki dejansko delajo.
marko40@volja.net
06. 10. 2010 15.04
Pa se bo zgodil pričetek zadnje faze lastninjenja državnega premoženja. Nekateri v vladajoči koaliciji že vedo, zakaj je to potrebno pričeti v času največje gospodarske krize.