Minister za javno upravo Gregor Virant namerava narediti konec anarhiji in nepreglednim stroškom, ki jih ustvarjajo višji uradniki v državni in občinskih upravah s svojimi mobilnimi službenimi telefoni.
Doslej so lahko ministrstva po lastni presoji, brez jasno razvidnih meril, sklepala pogodbe s posameznimi operaterji mobilne telefonije. "Mi smo ocenili, da je skrajni čas, da se s to prakso prekine ter pristopi k izvedbi skupnega krovnega javnega naročila," je pojasnil Virant.
Nobena skrivnost tako ni, da je smetano v preteklosti pobiral Mobitel, druga dva ponudnika mobilne telefonije - Simobil in Vega - pa sta se morala zadovoljiti z drobtinicami. "Prejeli smo razpisno dokumentacijo, ki jo preučujemo, zato lahko v tem trenutku povemo le, da se bomo v predpisanem roku prijavili na razpis," je povedala Urša Manček z družbe Mobitel.
Zgodovinski razpis
Virantovo potezo, da bo okrog tri milijarde vreden javni razpis za storitve mobilne telefonije v državni upravi dal na razpis, še posebej pozdravljajo v Simobilu.
"Z nekoliko zamude smo vendarle pričakali prvi tovrstni razpis v zgodovini Slovenije," je za 24ur.com povedal direktor marketinga in prodaje pri Simobilu Dejan Turk. "Naša ponudba bo zelo dobra, saj bomo javni upravi ponudili kakovostne storitve in vse ugodnosti, ki jih prinaša partnerstvo z največjim svetovnim operaterjem Vodafonom."
Vlada bo izbrala najugodnejšega ponudnika za mobilno telefonijo in posebej za prenos podatkov. Pogoj za uspeh na razpisu je, da ponudnik zagotavlja 95-odstotno pokritost prebivalstva Slovenije, 80-odstotno pokritost ozemlja Slovenije, pri prenosu podatkov pa zmogljivost najmanj 10 kb/s.
Stroške naj bi zmanjšali za petino
Razpis, ki ga je danes objavil Virant, bo veljal za tri leta, torej do konca zakonodajnega obdobja sedanje vlade. "Javni razpis je obvezen za celotno državno upravo, pridružili pa so se tudi nekateri drugi organi in občine," je na povedal Virant. Minister pričakuje, da bodo na podlagi razpisa stroške pogovorov uradnikov v javni upravi uspeli zmanjšati za okrog petino.
Razpis vključuje vse organe državne uprave, torej ministrstva, vladne službe in upravne enote, poleg teh pa še 22 sodišč, 16 občin in državni zbor. Predvidena je sklenitev naročniškega razmerja za 7040 uporabnikov.