
Državna revizijska komisija se je strinjala z vlagateljem zahtevka za revizijo - ljubljanske družbe AC Intercar -, da je del razpisne dokumentacije v nasprotju z zakonom o javnih naročilih. Vrednost posla je približno 1,3 milijarde tolarjev, na razpis pa se je prijavilo šest podjetij, ki zastopajo največje evropske proizvajalce avtobusov.
V AC Intercar, ki je zastopnik za mercedese, so ocenili, da bi ponudnik, ki bi ponudil boljšo, toda drugačno rešitev od predvidene v razpisni dokumentaciji, prejel manj točk. Zato so predlagali, naj se kot merilo upošteva tudi vrednotenje boljših in naprednejših tehničnih rešitev. Poleg tega so zahtevali, naj se iz razpisnih pogojev črtajo določene blagovne znamke, saj naj bi bili zaradi tega nekateri ponudniki v neenakopravnem položaju. LPP so tudi pozvali, naj ponudnikom omogoči predstavitev in prikaz vozil, na podlagi česar bi se razpisna komisija lažje odločila o izbiri najbolj primernega ponudnika.
Ker v AC Intercar v zadnjih petih letih z LPP niso sklenili nobene pogodbe, so bili v skladu z razpisnimi pogoji v neenakopravnem položaju z ostalimi ponudniki. S tem je soglašala tudi državna revizijska komisija ter pripomnila, da je LPP to merilo določil diskriminatorno, saj omogoča neenakopravno obravnavanje tistih ponudnikov, s katerimi nima še nikakršne poslovne (pozitivne ali negativne) izkušnje. Pri opisu tega merila naročnik namreč sploh ni navedel, kako bo obravnaval ponudbe tistih ponudnikov, s katerimi v zadnjih petih letih ni sklenil nobene pogodbe.
LPP, ki ima v svojem voznem parku 265 avtobusov, je nameraval nove avtobuse kupiti konec novembra, ko bi iz prometa izločil določeno število starih. Trenutno imajo v voznem parku avtobuse več različnih znamk, dolgoročno pa nameravajo obdržati le dve znamki vozil in poenoteno, standardizirano, tipizirano opremo. S tem bi optimizirali stroške vzdrževanja. Ker je običajni čas dobave avtobusov šest mesecev, so državni revizijski komisiji predlagali, naj sprejme sklep, da vloženi zahtevek za revizijo ne zadrži postopka oddaje javnega naročila, vendar komisija temu predlogu ni sledila.