Svetovno gospodarstvo se sooča z rastočimi grožnjami zaradi težav na ameriškem nepremičninskem trgu, s tem povezanimi težavami na področju hipotekarnih posojil in vplivov na celotno gospodarstvo, so v sklepni izjavi zapisali ministri za finance in guvernerji centralnih bank držav sedmih gospodarsko najmočnejših držav skupine G-7.

Kot poročajo tuje tiskovne agencije, so finančni ministri in guvernerji centralnih bank ZDA, Japonske, Nemčije, Francije, Velike Britanije, Italije in Kanade, poslovne banke pozvali, naj jasno sporočijo izgube ob krizi na ameriškem trgu nepremičnin in hipotekarnih posojil, finančni ministri pa so od ameriškega kolega Henryja Paulsona želeli izvedeti, kakšne ukrepe so ZDA sprejele za umiritev razmer. Kot je dejal Paulson, so ZDA pripravile 150 milijard dolarjev vreden paket za stimulacijo gospodarstva, poleg tega pa je ameriška centralna banka od septembra že večkrat znižala obrestne mere.
ZDA niso v recesiji, saj bodo letos beležile gospodarsko rast. Razen trga nepremičnin in hipotekarnih kreditov je ameriško gospodarstvo v dobri formi, je poudaril Paulson.
ZDA na udaru
Udeleženci srečanja, ki je danes potekalo v Tokiu, so tudi ocenili, da naj bi se rast gospodarstev držav članic skupine G-7 nekoliko znižale, vendar naj bi bile razmere trdne. Gospodarska rast bi se lahko najbolj poslabšala v ZDA, kjer se nepremičninski trg še vedno ni pobral, negativno pa naj bi na vse države vplivale tudi visoke cene energentov, predvsem nafte, surovin in blaga ter s tem povezani inflacijski pritiski.
Poziv Kitajski
Ministri in guvernerji centralnih bank držav članic skupine G-7 so med drugim pozvali Kitajsko, naj dovoli hitrejše zvišanje nacionalne valute juana, s čimer bi se znižala trgovinska nesorazmerja, saj Kitajska tudi zaradi umetno vzdrževane nizke vrednosti juana v trgovini z vsemi članicami skupine G-7 beleži zunanjetrgovinske presežke.
Finančniki G-7 so tudi pozvali države proizvajalke nafte, da zvišajo proizvodnjo nafte, povečajo zmogljivosti rafinerij in zvišajo energetsko učinkovitost. Rast cene nafte najbolj sicer spodbuja večje povpraševanje, vendar so faktor tudi geopolitični vzroki, so menili.
Na srečanju so ministri in guvernerji centralnih bank gospodarsko najmočnejših držav pozvali k investicijam v države v razvoju in pomoči tem državam v boju s klimatskimi spremembami. S tem namenom so s Svetovno banko pripravili poseben načrt za investicije.
Udeleženci srečanja so se med drugim seznanili s predhodnim poročilom, ki ga pripravlja skupina strokovnjakov pod vodstvom guvernerja italijanske centralne banke Maria Draghija. Skupina G-7 jih je namreč jeseni zaprosila, naj proučijo pretrese na trgu in oblikujejo nekaj nasvetov, kako naj se ukrepa.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.