
Cena surove nafte je v ponedeljek zaradi skrbi pred bližajočo se zimo, možno stavko v naftni industriji na Norveškem in podatkov, ki kažejo, da naj bi se povpraševanje po črnem zlatu na Kitajskem še zvišalo, dosegla novo rekordno raven. Na azijskih trgih je tako danes popoldne po lokalnem času cena za sod surove nafte z decembrskim dobavnim rokom dosegla 55,58 dolarja, kar je 41 centov več od petkovih vrednosti ob zaključku borznega trgovanja.
Strah pred stavko
Na ceno nafte je močno vplivala objava norveškega združenja ladjarjev o začasnem razpustu delavcev. S tem naj bi končali skoraj štiri mesece trajajoč socialni spor glede delovnih pogojev zaposlenih, ki ne delajo na obali, v času, ko potekajo vzdrževalna dela na vrtinah.
Ukrep delodajalcev - ta naj bi začel veljati 8. novembra in bi v enem tednu lahko popolnoma ustavil proizvodnjo nafte in zemeljskega plina v tretji največji proizvajalki nafte na svetu - naj bi prizadel zaposlene na skoraj 100 norveških ladjah in tankerjih.
Sicer pa na cene nafte že dlje časa vpliva tudi strah pred mrzlo zimo na severni polobli. V božične času se poleg tega zaradi dodatnih letov že tradicionalno zviša tudi poraba goriva za letala.
Vse več nafte na Kitajsko

Analitiki in naftni trgovci pa posebno pozornost posvečajo tudi hitreje rastočem povpraševanju po nafti na Kitajskem. Ta je v petek objavila podatke o kar 9,1-odstotni gospodarski rasti v tretjem četrtletju, v prvem devetmesečju pa je kitajsko gospodarstvo raslo po 9,5-odstotni stopnji.
Kitajska, po številu prebivalstva največja država na svetu je z dnevno porabo šestih milijonov sodov za ZDA druga največja porabnica surove nafte, je razvidno iz zadnjega poročila Mednarodne agencije za energijo (IEA). Ta dodaja, da ni nobenih znakov, da se bo prihodnje leto kitajsko povpraševanje po nafti znižalo.