Za sod surove nafte je bilo v elektronskem trgovanju na newyorški borzi treba odšteti 42 dolarjev, kar je 5 odstotkov več kot dan prej. Pri Opecu so prepričani, da Savdska Arabija na takšna povišanja lahko nemudoma reagira in je sposobna kadarkoli povečati proizvodnjo surove nafte. Ta sicer že zdaj znaša več kot 9 milijonov sodčkov na dan. Na četrtkovem sestanku Opeca pa naj bi kljub nasprotovanju nekaterih držav članic odobrili prošnjo največje izvoznice nafte in svetovno proizvodnjo povečali še za več kot 2 milijona sodčkov na dan.
Toda ta ukrep, opozarjajo analitiki, še ne pomeni tudi znižanja cen in če bodo ostale tako visoke, bodo zamajale tudi svetovno ekonomsko rast. Naftni strokovnjak Simon Henderson pravi, da bo nadaljnja rast cen imela negativne posledice za svetovno gospodarstvo. Enako tudi, če bodo ostale na sedanji ravni, "To pomeni, da se bo ekonomska rast v prihodnjih letih močno znižala," napoveduje Henderson.
Trgovci se tudi bojijo, da bo teroristični napad v Savdski Arabiji - nekateri ga označujejo kot ofenzivo, s katero Al Kaida poskuša prekiniti dobavo črnega zlata na svetovne trge - prizadel predvsem države tretjega sveta, katerih gospodarstvo je zelo odvisno do nafte.
Sicer naj bi o ponovnem dvigu cen v sredo razpravljali tudi finančni ministri Evropske unije. Po navedbah diplomatov ministri ne bodo sprejeli konkretnih ukrepov, s skupno izjavo bodo poskušali zmanjšati zaskrbljenost. Evropsko unijo namreč skrbi predvsem, da bodo visoke cene nafte povsem zavrle že tako šibko gospodarsko rast, hkrati pa negativno vplivale na inflacijo.