Kazen v višini 183 milijonov funtov (okoli 205 milijonov evrov), ki jo je letalski družbi British Airways izrekla britanska informacijska pooblaščenka Elizabeth Denham, po besedah skupine IAG, v kateri lasti je družba, predstavlja 1,5 odstotka prometa letalske družbe v letu 2017. Prvi mož IAG Willie Walsh je napovedal preučitev možnosti pritožbe na kazen. Neupravičena se zdi tudi generalnemu direktorju British Airways Alexu Cruzu, ki je poudaril, da se je družba ob hekerskem napadu odzvala hitro in ustrezno.
Spomnimo, hekerji so v napadu na spletno stran in mobilno aplikacijo avgusta in septembra lani ukradli podatke 380.000 imetnikov plačilnih kartic. V pisarni informacijske pooblaščenke so po preiskavi dejali, da verjamejo, da se je hekerski vdor začel že junija 2018. Uporabnike spletne strani in mobilne aplikacije je preusmerilo na lažno spletno stran, hekerji pa so pri tem skupno oškodovali 500.000 ljudi. Denhamova je dejala: "Osebni podatki so ravno to, kar pove njihovo ime – osebni. Ko organizacija ne uspe zaščititi svojih strank pred izgubo, škodo ali krajo, je to več kot le nevšečnost. Zato je zakon jasen – ko ti ljudje zaupajo svoje osebne podatke, moraš na njih paziti."
Letalska družba British Airways je sprva trdila, da so informacije, ki so jih ukradli, vključevale imena, elektronske naslove in informacije o plačilnih karticah, vključno s kodo CVV, za katero v družbi sicer trdijo, da je ne hranijo. Do podatkov o potovanjih in potnih listih se naj hekerji ne bi dokopali. V uradu Denhamove so dejali, da je družba sodelovala v preiskavi in izboljšala svoje varnostne ukrepe.
Največja kazen, preden je v veljavo lani stopil GDPR oziroma Splošna uredba EU o varstvu podatkov, je bila do zdaj izrečena Facebooku zaradi njihove vpletenosti v škandal Cambridge Analytica, in sicer v višini 500.000 funtov (okoli 557.413 evrov).
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.