Republikanska večina v ameriškem senatu je v sredo gladko zavrnila predlog demokratov, da je že skrajni čas za povišanje minimalne zajamčene plače na zvezni ravni, ki znaša 5,15 dolarja (984 tolarjev) na uro, s tem pa po mnenju analitikov znova dokazala privrženost svoji volilni bazi bogatih Američanov.

V predstavniškem domu republikansko vodstvo ni dovolilo niti glasovanja o tem vprašanju, ker se je zbalo, da bi lahko predlog pred volitvami celo uspel. Demokrati sicer niso predlagali nobene revolucije v plačnem sistemu, saj so predlagali le povišanje s 5,15 dolarja na 5,85 dolarja na uro, vendar pa je bilo to za republikance odločno preveč.
Za povišanje minimalne plače je glasovalo 43 demokratskih in 8 republikanskih senatorjev od katerih se bodo štirje letos novembra potegovali za nov mandat. Demokrati trdijo, da stereotip o tem, da minimalno plačo dobivajo le najstniki, ki med šolanjem delajo v McDonaldsu, ne velja, saj je večina prejemnikov minimalne plače odraslih ljudi in žensk.
Demokrati so od leta 1997 že devetič neuspešno poskusili povišati minimalno plačo, pri čemer med razpravo ni bilo slišati nič posebej novega. Demokratski senator iz Massachusettsa Edward Kennedy je opozoril tudi na dejstvo, da so si poslanci od zadnjega zvišanja minimalne plače sami sebi povišali dohodke za več kot 30.000 dolarjev na leto.
Republikanci trdijo, da bi višja minimalna plača in dostojnejše življenje tistih z dna plačilne lestvice pomenilo katastrofo za ameriški kapitalizem, demokrati pa pravijo, da tisti, ki delajo, ne bi smeli živeti v revščini, ne glede na to kaj delajo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.