Vodja Revozove službe za komuniciranje Nevenka Bašek Zildžović je povedala, da so proizvodnjo vnovič pognali v sredo. Delali bodo sicer do vključno četrtka prihodnji teden, nato pa se bo vseh Revozovih približno 2400 zaposlenih odpravilo na redni poletni tritedenski kolektivni dopust. Proizvodnjo bodo predvidoma vnovič pognali v ponedeljek, 23. avgusta, stanje z dobavo omenjenih elektronskih komponent pa se naj bi po nekaterih ocenah septembra oz. z jesenjo stabiliziralo, je dodala.
Pojasnila je, da se je problem z dobavo elektronskih delov že dalj časa napovedoval in da je povezan s skokom uporabe in prodaje elektronskih naprav med pandemijo covida-19. Težavo za svoje tovarne globalno rešuje matični Renault, ki zaloge oz. pošiljke elektronskih delov razporeja po posameznih tovarnah. Proizvodni izpad bodo do konca leta skušali nadoknaditi z delom ob sobotah, vendar pa to verjetno ne bo dovolj, da bi dosegli raven lanske proizvodnje, ko so izdelali nekaj manj kot 142.000 vozil, so ocenili v Revozu.
Delavci na čakanju sicer dobijo 85-odstotno nadomestilo plače, izrabljajo tudi lastni dopust in druge rešitve, ki jih predvideva Revozov interni dogovor. Bašek Zildžovićeva je še povedala, da bodo med Revozovim kolektivnim dopustom v novomeški tovarni opravljali običajna oz. redna vzdrževalna dela.
Revoz sicer proizvaja v dveh izmenah. V približno dveh tretjinah kot edina Renaultova tovarna izdeluje model twingo, izdelujejo še električni twingo ter modela clio in električni smart. Dnevno izdela nekaj več kot 700 vozil. Zaposluje nekaj več kot 2400 ljudi. Pomanjkanje elektronskih delov oz. elektronskih čipov je sicer svetovni problem in med pandemijo covida-19 ne hromi zgolj avtomobilske industrije.
Kot smo poročali že v začetku leta, se potrošniki zaradi vse večjega pomanjkanja polprevodnikov soočajo z dvigom cen in upočasnjevanjem proizvodnje televizorjev, mobilnih telefonov, avtomobilov in igralnih konzol. Sprva se je zdelo, da je pomanjkanje čipov, t. i. možganov elektronskih naprav, le kratek krč ob začetku epidemije, vendar se kriza s ponudbo računalniških čipov že nekaj mesecev stopnjuje.
Avtomobilsko podjetje Ford je ocenilo, da bi zaradi pomanjkanja čipov lahko utrpelo več kot dve milijardi evrov manjši dobiček. Podobno so sporočili iz podjetja General Motors, medtem ko Nissan zmanjšuje obseg proizvodnje v tovarnah v Mehiki in ZDA.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.