Slovenija

Ročnik in Veršičeva kriva zlorabe položaja in oškodovanja družbe Klasje

Celje, 22. 06. 2018 13.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Celjsko sodišče je velenjskega podjetnika Tomaža Ročnika in nekdanjo direktorico celjskega Klasja Dragico Veršič spoznalo za kriva zlorabe položaja. Sodba še ni pravnomočna, obe strani pa sta napovedali pritožbe.

Celjsko okrožno sodišče je velenjskega podjetnika Tomaža Ročnika obsodilo na leto in devet mesecev, nekdanjo direktorico Klasja Dragico Veršič pa na leto in dva meseca zaporne kazni zaradi zlorabe položaja. Spoznana sta bila za kriva večmilijonskega oškodovanja družbe Klasje, ki je pristala v stečaju. Sodba še ni pravnomočna. Sodnica je obtoženima naložila tudi plačilo dela stroškov pravdnega postopka.

Specializirana državna tožilka Mojca Petan Žura je Ročniku in Veršičevi očitala, da sta leta 2007 vse nepremičnine Klasja prepisala na svoje zasebno podjetje Millcom Skupina, ki sta ga ustanovila prav s tem namenom. Uradno sta sicer plačala 11,5 milijona evrov, ki jih je Millcom dobil s posojilom, a je kupnina kot avans najemnine dobesedno v nekaj minutah romala nazaj Millcom Skupini.

Tomaž Ročnik je bil obsojen na leto in devet mesecev zaporne kazni.
Tomaž Ročnik je bil obsojen na leto in devet mesecev zaporne kazni. FOTO: POP TV

O tem nihče ne bi vedel ničesar, če ne bi takratni prvi nadzornici Ireni Stanki Čurin čez pet let neznanci na mizo nastavili izpiska nenavadne transakcije. Vse dotlej je bila prepričana, da je kupnina ostala Klasju. Ročnika je kazensko ovadila, sledile so kriminalistične preiskave in sojenje.

Tako Veršičeva kot Ročnik sta trdila, da sta s prepisom nepremičnin Klasje pravzaprav reševala in zatrjevala, da so denacionalizacijski upravičenci takrat zahtevali preveč in bi s tem Klasje spravili v likvidnostne težave. Ter da sta prav zato nepremičnine leta 2013 Klasju tudi vrnila.

A tožilka je trdila, da ni iz nobenega dokumenta razvidno, da sta lastnika Millcom Skupine to namero res imela.

Millcom Skupina je pridobila 9,6 milijona premoženjske koristi

Sodnica Ingrid Lešnik je danes v obrazložitvi sodbe dejala, da je obtoženima krivda dokazana, ker je sodišče verjelo ne le dokazom, ampak tudi pričanju Irene Stanke Čurin, čeprav je obramba izpodbijala njeno pričanje.

Millcom Skupina je po navedbah sodnice pridobila veliko premoženjsko korist, v vrednosti 9,6 milijona evrov. Oškodovanje Klasja pa izhaja iz dejstva, da je Ročnik eno od nepremičnin že kmalu po nakupu prodal, kar pomeni, da je z premoženjem razpolagal. Glede tega oškodovanja je tako sodnica družbo Klasje v stečaju napotila na pravdo.

Pri določitvi višine kazni je sodnica med drugim upoštevala, da sta oba nekaznovana in da sta vrnila premoženje, še preden se je začel ta kazenski postopek, je še pojasnila Lešnikova. Za Ročnika je sicer tožilka zahtevala štiri leta in dva meseca zapora, za Veršičevo pa dve leti in osem mesecev zapora.

Ročnikov odvetnik Stanislav Rozenstein je že napovedal pritožbo, saj meni, da so dokazi bili za v celoti oprostilno sodbo. Ob tem je dejal: "Glede na vse argumente to ni vesel dan za slovensko pravosodje. To je samo to, kar zahteva slovenska javnost, kar zahtevate mediji, pač sodniki na žalost temu sledijo."

"Danes je bila izrečena zakonita in pravična sodba. Sodišče je v večjem delu sledilo tožilstvu," pa je po izreku dejala tožilka, ki sicer meni, da je izrečena kazenska sankcija prenizka in se bo glede tega pritožila. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slovenskidelavec
22. 06. 2018 14.54
+1
Je v naši ljubi sloveniji veliko takih, ki bi morali za zapahi sedet v politiki in gospodarstvu.