Gospodarstvo

Rop na strani Interbrewa?

Ljubljana, 09. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanec SLS Franc Kangler je ponovil torkove očitke, da je slovenska politika, predvsem vrh LDS, zelo vpletena v prodajo delnic Pivovarne Union belgijski pivovarni Interbrew. Minister za finance Anton Rop pa za Kanglerjeve očitke pravi, da so popolne izmišljotine.

Poslanec ljudske stranke Franc Kangler
Poslanec ljudske stranke Franc Kangler FOTO: 24ur.com

"Glede na dogodke okoli prodaje delnic Uniona je vpletenost politike očitna. Upoštevajoč vpliv vlade v nadzornem odboru SOD-a in hitrost razrešitve njegovega direktorja Končnika ob prodaji delnic Pivovarnu Laško je jasna vpletenost nekaterih vidnih funkcionarjev LDS-a," je za 24 ur povedal Kangler.

"Kar se pa tiče primera Končnik (direktor Slovenske odškodninske družbe, op. p.), pa lahko samo povem, da je prišlo do enega sestanka v zvezi s pravnimi problemi, ki se lahko pojavljajo ob odločanju v Slovenski odškodninski družbi. Na sestanku, ki je bil pri generalnem sekretarju vlade, smo se dogovorili, da se z odločitvijo vlade počaka, da pridobimo dodatne argumente," je za 24ur še dejal minister Rop.

Dejstvo je, da je finančni minister Anton Rop istega dne, ko je direktor Slovenske odškodninske družbe (SOD) Anton Končnik prodal delnice Pivovarne Union Pivovarni Laško, zahteval dopisno sejo vlade, na kateri bi Končnika razrešili, je še povedal Kangler.

"Zadeve ne želim zapletati, vendar, če se nekatere sumljive prodaje državnih deležev v podjetjih ne bodo končale, bom s kolegi poslanci razmislil o uvedbi poslanske preizkovalne komisije," dodaja Kangler.

Na ministrstvu za finance so torkovo Kanglerjevo izjavo danes označili za neresnično in zatrdili, da je bila politika vlade in finančnega ministrstva v zvezi s prodajanjem delnic Pivovarne Union, ki so bile v lasti Kapitalske družbe in Slovenske odškodninske družbe, vseskozi jasna in transparentna.

Kangler dodaja da je predsednik upravnega odbora SOD Goran Bizjak, ki je zaposlen na finančnem ministrstvu kot podsekretar, brez gradiva in brez dokazov zahteval Končnikovo razrešitev. Ministra Ropa pa poziva, naj jasno pove, ali se je v zadnjem času pogovarjal z nekaterimi direktorji, ki so se zanimali za nakup delnic Pivovarne Union, ali ne. Zanima ga tudi, ali se je kdo iz vrha LDS pogovarjal s predstavniki nekaterih podjetij, ki so bila kakorkoli vpletena v prodajo delnic Uniona.

"Najprej bi rad zelo jasno povedal, da nikoli in nikjer nisem lobiral v zvezi s prodajo delnic Interbrewu, kar je trdil gospod Kangler in kar je čista neresnica in zavajanje javnosti. To je še en poskus cenene politike gospoda Kanglerja, z nikomer se nisem pogovarjal, to so njegove izmišljotine. Verjetno pa se je on sam pogovarjal z velikim številom direktorjev. Vse trditve v zvezi z mojim vmešavanjem v ta primer so popolnoma neresnične in ceneno zavajanje javnosti," je na očitke poslanca Kanglerja za 24ur odgovoril minister za finance Anton Rop.

Kangler je skupaj s 56 poslanskimi kolegi v začetku decembra lani oblikoval pobudo, v kateri so vlado pozvali, naj ne proda Pivovarne Uniona belgijskemu koncernu Interbrew, zavzemali pa se za tudi oblikovanje slovenskega holdinga proizvajalcev pijač.

Kanglerjeve očitke ostro zavrača tudi Liberalna demokracija Slovenije. Tudi LDS je Kanglerjeve trditve označila kot neresnične, saj "se je LDS ob prodaji delnic Pivovarne Union ves čas zavzemala za transparentnost, korektnost, javnost in zakonitost postopka." V LDS menijo, da je bil pri prodaji upoštevan interes KAD oz. upokojencev, ki jim mora KAD zagotoviti pokojnine. Kanglerjeve izjave nesprejemljive tudi zato, ker gre za očitke politika, ki se je jasno postavil na eno od strani in s tem s poslanskega mesta grobo posegel v delovanje gospodarstva.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1