Gospodarstvo

Rop otvoril Mednarodni obrtni sejem

Celje, 08. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na celjskem sejmišču so odprli 37. Mednarodni obrtni sejem, na katerem se bo en teden predstavljalo 1712 razstavljavcev iz 34 držav.

Prireditev, ki se letos razteza na 60.000 kvadratnih metrih razstavnih površin, skupaj pripravljata Celjski sejem in Obrtna zbornica Slovenije (OZS), poteka pa pod pokroviteljstvom celjskega podjetja Kovintrade.

Predsednik vlade Anton Rop je po današnjem obisku 37. Mednarodnega obrtnega sejma (MOS) dejal, da je sejem napredoval, saj se ga udeležuje vse več razstavljalcev, ponuja pa tudi nekatere nove vsebine. Zadovoljstvo nad napredkom je izrazil tudi predsednik DZ Feri Horvat, ki meni, da je MOS prikaz vitalnosti, kakovosti izdelkov ter obrtnikov in podjetnikov. Dejstvo, da se sejma poleg velikega števila domačih razstavljavcev udeležuje tudi vse več tujih, je po njegovih besedah med drugim priznanje Sloveniji.

Na sejmu tudi strokovne prireditve, srečanja in okrogle mize

MOS se je v 37 letih razvil v največji gospodarsko poslovni dogodek v Sloveniji in kot tak uživa ugled tudi v Evropi in po svetu. Organizatorji pričakujejo, da bo letos privabil vsaj toliko obiskovalcev kot lani, ko so jih našteli 168.000. Ti se bodo lahko poleg ogleda dosežkov na področju obrti, malih, srednjih in velikih podjetij na sejmišču udeležili tudi več kot 50 strokovnih prireditev, srečanj in okroglih miz.

Ministrstvo za gospodarstvo tako med drugim v ponedeljek s partnerji pripravlja dan podjetništva, v četrtek bo poslovna konferenca Srednjeevropske pobude, prihodnji v torek pa okrogla miza o položaju malega gospodarstva in obrti ob vstopu Slovenije v EU. Na sejmu bo v petek med drugim potekalo Merkurjevo srečanje gospodarstvenikov Slovenije, Hrvaške in Srbije. Tega dne bo tudi okrogla miza o možnostih vlaganja v srbsko gospodarstvo, generalni pokrovitelj sejma Kovintrade pa bo v torek pripravil strokovno-poslovno srečanje o sodobnih izzivih globalne trgovine.

Rop o problematiki podjetništva

Rop je poudaril, da je na področju razvoja podjetništva pred nami še nekaj izzivov. Ena naših prednostnih nalog mora biti tako še naprej poenostavljanje administrativnih postopkov in odprava drugih podobnih ovir, ki lahko zavirajo razvoj konkurenčnega okolja. Rop verjame, da bomo uspeli ustrezne formalne okvire za spodbujanje in hitrejši razvoj podjetništva vzpostaviti tudi s pomočjo dveh pred kratkim sprejetih zakonov, z obrtnim zakonom in zakonom o podpornem okolju za podjetništvo. Po Ropovih besedah je nedvomno pereč problem slovenskega gospodarstva plačilna nedisciplina, vendar smo z aktualnim zakonom o finančnem poslovanju podjetij na tem področju šli dlje kot marsikatera zahodna država. Člane nadzornega sveta smo namreč neposredno zavezali k odgovornosti za solventnost podjetij. Reševanje tega problema pa smo se lotili tudi z oblikovanjem zbirke podatkov o plačilnih zamudah.

Rop se je tudi zaveda, da se vsi vsakodnevno soočamo z različnimi težavami. Nekatere težave niso potrebne, nekatere pa bi lahko že odpravili. Predsednik vlade je tudi prepričan, da vseeno imamo razloge za zadovoljstvo, saj tisto, kar smo dosegli, dokazuje, da se znamo soočati s težavami in da bomo rešili tudi tiste, ki so nam ostale

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.