Svetovna organizacija za boj proti korupciji Transparency International je med 2700 direktorji iz 26 držav izvedla raziskavo o dajanju podkupnin za pridobivanje poslov v tujini. Na osnovi dobljenih rezultatov so 22 največjih držav razdelili na lestvico najbolj “podvrženih“ podkupovanju pri pridobivanju poslov v tujini. Sestavili so lestvico od 1 do 10 (tako imenovani Bribe Payers Index-BPI), pri čemer višja ocena pomeni manjšo korupcijo.

Očitno največ podkupnine dajejo ruska podjetja, ki so dobila daleč najnižjo oceno (5,9). Na dnu so se znašle tudi Kitajska (6,5), Mehika (6,6) in Indija (6,8). Med članicami Evropske unije je največ korupcije v Italiji, ki se je z oceno 7,4 znašla na 17. mestu.
Najmanj podkupnin naj bi dajala belgijska in kanadska podjetja (ocena 8,8), sledijo nizozemska in švicarska (8,7), 5. mesto pa si delijo japonska, nemška in angleška podjetja (8,6).
Slovenija v raziskavo, ki je zajela 22 največjih in gospodarsko najmočnejših držav, ni bila vključena. Med članicami EU so analizirali sedem držav.
Kos zaskrbljen
Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos je v pismu ob torkovem mednarodnem dnevu boja proti korupciji zapisal, da dogodki doma in po svetu vzbujajo vedno več dvomov in skrbi glede tega, ali in kdo se sploh še resno bori proti pojavu korupcije. Ugotavlja, da je situacija zelo slaba tako v Sloveniji kot v Evropi.

Kos tudi izpostavlja, da je bila Konvencija OZN proti korupciji sprejeta že leta 2003, vendar se države, ki so k njej pristopile in med katerimi je od februarja letos tudi Slovenija, še ne morejo sporazumeti, ali bodo sploh vzpostavile kakšen mehanizem, ki bo nadziral njeno uresničevanje.
Tudi EU, ki boj proti korupciji postavlja kot enega od najresnejših pogojev za vstop, po njegovih besedah na tem področju nima "nobenih standardov in ne kaže nobene želje in ne aktivnosti, da bi se kdo v njenem imenu sploh lotil tega pojava". Od tod, dodaja Kos, izhajajo tudi vedno glasnejše ideje, da bi morali številnim komisarjem EU dodati še enega – za boj proti korupciji.
Bo pa za to, poudarja Kos, treba trdo delati tudi doma; začeti bo treba z odgovornim uresničevanjem štiri leta stare nacionalne protikorupcijske strategije, s krpanjem lukenj v veljavni in pripravljajoči se zakonodaji, ki omogočajo korupcijo in druge nezakonitosti, z vzpostavitvijo fleksibilnega, a učinkovitega sistema, ki bo preprečeval uveljavljanje zasebnih interesov na škodo javnega, z zaščito ljudi, ki prijavljajo korupcijo, z ureditvijo lobiranja in z učinkovitim nadzorom nad financiranjem političnih strank.
"Če je za uspešno borbo proti korupciji v Evropi res potreben nov evropski komisar, bo zelo hitro pokazal čas, v Sloveniji bi ta trenutek povsem zadoščalo že to, da bi se politika glede odnosa do tega in njemu podobnih pojavov začela držati svojih lastnih besed," sklene svoje pismo predsednik protikorupcijske komisije.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.