Gospodarstvo

S posojili je lahko graditi

Ljubljana, 07. 05. 2007 14.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zadolževanje v tujini za potrebe gradnje avtocest postaja vse bolj sporno, saj obremenjuje naslednje generacije.

Letošnji plan razvoja in obnavljanja avtocest predvideva največji obseg gradnje v zgodovini izvajanja avtocestnega programa. Njegova skupna vrednost je 734,5 milijona evrov. To je v primerjavi z lanskim planom 3,4 odstotka več, v primerjavi z resolucijo o nacionalnem programu izgradnje avtocest pa kar 26,5 odstotka več.

„Gradnja se bo letos nadaljevala na več kot 100 kilometrih avtocest,“ je pojasnil minister za promet Janez Božič.

Viadukt Peračica
Viadukt Peračica FOTO: POP TV

Letni plan razvoja in obnavljanja avtocest za leto 2007 predvideva odprtje odsekov v skupni dolžini 17,7 kilometra štiripasovnih avtocest, 2,3 kilometra navezovalnih cest in dve ploščadi za bencinske servise ter začetek gradnje na dveh avtocestnih odsekih v skupni dolžini 14,8 kilometra.

Dvomijo v sposobnost vračaja posojil

Nekateri poslanci so med današnjo obravnavo plana za 2007 posebej opozorili na problem vračanja v tujini najetih posojil. „Močno dvomimo, da bo DARS sposoben vračati posojila, ki so največja v zgodovini samostojne Slovenije,“ je povedal poslanec opozicijske LDS Milan Petek. „Zato je realizacija programa izgradnje pogosto mimo sprejetega nacionalnega programa in včasih tudi mimo mnenja stroke,“ je še dodal Petek.

Poslanec skupine nepovezanih Vili Trofenik je prav tako podvomil v realnost letnega programa, v katerem ni podatkov, kako daleč so pripravljeni lokacijski načrti, umestitve v prostor in drugi posamezni pripravljalni dokumenti. Nepovezane poslance skrbi tudi pozno sprejemanje letnega načrta, njegovo odstopanje od resolucije, tako z vidika obsega kot strukture finančnih virov, vse večja zadolženost Družbe za avtoceste v RS (DARS) in kriteriji, po katerih predlagatelj plana vanj uvršča nove odseke.

Preučevanja različnih tras polnijo žepe projektantom

„Ali res moramo pri vsaki tovrstni rešitvi študirati 30 različnih variant?“ se je spraševal poslanec NSi Alojz Sok, ki ne vidi smisla v preučevanja številnih različic poteka avtocestnih tras, zaradi česar je gradnja določenih odsekov odmaknjena v nedoločeno prihodnost. „Na ta način dajemo velik del zaslužka načrtovalcem in projektantom.“

Po mnenju Marka Pavlihe (SD) naj bi bil dodaten problem velikih finančnih obremenitev tudi v tem, da je znaten zalogaj denarja iz državnega proračuna namenjen namenski porabi za potrebe avtocestnega programa. „Za hitre in navezovalne ceste je bilo od leta 2003 do 2013 predvidenih 1,96 milijarde evrov,“ poleg tega pa je v avtocestnem programu po Pavlihovih besedah nekaj denarja za državne ceste predvidenega tudi po letu 2013.

Kljub pomislekom skoraj soglasna podpora

Večina poslancev je sicer podprla načrt, čeprav s pomisleki, povezanimi predvsem s financiranjem gradnje in obnove avtocest ter časovnim načrtom sprejemanja plana.

Finančni viri za izvajanje letnega plana gradnje avtocest v 2007 so investicijski transferji. To so proračunska sredstva za izgradnjo avtocest in evropska sredstva, predvidena pa so še sredstva koncesijske dajatve, krediti mednarodnih finančnih institucij in tuji krediti, obveznice, povračilo davka na dodano vrednost in drugi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fafl
08. 05. 2007 16.03
Ej, tukaj nas nategujejo; Za več denarja boste dobil super-duper in o-ho-ho predor, nihče pa ne omenja ultra podražitve. Vsi zagovarjajo učinkovitost takega predora, v resnici pa bo nastala še večja gužva na račun varnosti, mi bomo pa to vse plačali. Dvakratno. Nekak sumim, da nekdo hoče graditi še en obroč okoli Ljubljane. Imam prav?
Vegos
08. 05. 2007 15.15
Jaz te ne bom nič po zobeh, exim, povedal sem ti samo da je en moj znanec jih enkrat dobil po zobeh ko je šel napačnega tipa v peskovnik pošiljat - pa so ga za vogalom počakali. Meni se to zdi primitivno. Pekel pa ne bo zmrznil, ker ga ni. To da sem pameten in duhovit pa vem ;) Poleg tega sem tudi samovšečen (se vidi, ne?)
exim@t-2.net
08. 05. 2007 15.08
vegos: zakaj pa ti ne preneseš kritike? Enkrat me boš po zobeh, drugič me vabiš v svoje vrste (mimogrede: takrat, ko bo pekel zmrznil bi se ti pridružil), tretjič, kar je za mene najhuje, pa misliš, da si pameten in duhovit. Haloo!
Vegos
08. 05. 2007 14.37
Exim, kaj počneš tukaj! Priden bit, pa nazaj delat, pa nehaj hujskat in razgrajat, drugače se nam boš kar pridružil!
exim@t-2.net
08. 05. 2007 14.36
ja2rise: vlada ne rabi dežurnih zagovornikov. Razlog? Do sedaj vlada dela vse OK za pridne in delavne. Za razbijače in hujskače, ki ste v manjšini, pač ni vse OK.
figa.mac
08. 05. 2007 14.35
Sedaj ,ko so vse ceste po Sloveniji že zgrajene in manjka samo še Vipavsa, imajo pomisleke, da se s krediti gradijo avtoceste.Lepo vas prosim,zato pa so krediti.Da jih bodo plačevale naslednje generacije,kaj je pa temu narobe?Prav gotovo ne bodo letele po zraku in če se vozijo po cestah naj jih še plačajo.
balon200
08. 05. 2007 13.25
maik...v šentviškem predoru bodo se mi zdi po novem naredili kar križišče,..zato je zadeva ultra draga,...baje gre za najdražji predor v zgodovini Slovenije. Mi je pa to sumljivo, zakaj že prej projektanti niso predvideli tega podzemnega križišča,...vedno se nekako sredi projektov odločijo za neke nove zadeve, kot da bi namenoma hoteli še več denarja potegnit. Obstaja pa tudi eden od načinov kako premagati konkurenco na razpisih za posel;....postaviš itak najnižjo ceno,...potem ko dobiš posel,...pa dodatna dela dodatno zaračunaš,..pa si zmagal ;)
balon200
08. 05. 2007 13.19
Enkrat sem slišal, da gradnja slovenskih avtocest v bistvu rešuje tudi vodilno slovensko gradbeništvo. V smislu, da če ne bi bilo avtocest bi velike gradbene slovenske firme večinoma propadke. Iz tega vidika obstaja interes, da so avtoceste čim dražje, saj imajo tako gradbeniki za plače. Ali je to OK ali ne, pa bog pomagaj. Včasih se mi tudi čudno zdi, zakaj so tiste protihrupne ograde tudi na mestih, kjer so hiše zelo oddaljene. Skratka, imam včasih vtis, da se avtoceste celo namenoma prekomerno opremljajo in na ta način ustvarja novo delo za firme.
Vegos
08. 05. 2007 13.03
Nekaj gnilega je v deželi dan...khm, hočem reči, SLOVENSKI.
ja2rise@email.si
08. 05. 2007 13.01
kje so zdaj dežurni zagovorniki vlade?
Prvo Bore
07. 05. 2007 23.41
Pranje denarja "dragi" prebivalci Slovenije
Uporabnik113189
07. 05. 2007 21.59
maik, res dobro vprašanje. Če dobro premislim, takšne investicije se običajno načrtuje zelooooo dolgoročno in so projekcije dokaj točne..Potem pa se številka nenadoma podvoji..kot da tega prej niso vedeli..
desnaleva@email.si
07. 05. 2007 18.50
Spomnim se leta 1983, ko smo živeli v Jugoslaviji, da nam je profesor zgodovine razburjeno razlagal, da je tedaj dolg na državljana Jugoslavije znašal po 250,00 dolarjev in da smo Taaakoo zadolženi, da bo država gotovo propadla. No, to se je čez 10 let res zgodilo. In o tisti Jugoslaviji danes govorijo samo slabo. Češ, kako zavoženo je bilo gospodarstvo. Danes, ko je dolga na prebivalca Slovenije 15,000 dolarjev, smo pa kao stabilna, napredujoča in sploh država, ki bo vsak cajt v samem vrhu razvitosti. Mislim, da je balonček preveč napihnjen in da se bo iluzija zdaj zdaj razpočila. Potem, ko se bomo zbudili v bedi, potem bo za večino nas prepozno. Zakaj pa mislite, da naši bogataši bežijo s svojim kapitalom v tujino. Namreč, če je v naši preljubi podalpski deželici res takšna perspektiva, potem bi vsi ti evrski miljonarji investirali doma, ne pa da s kapitalom hitijo na slovaško. Res, na slovaško, ker je tam več perspektive kot tukaj. Preverjeno.
fafl
07. 05. 2007 17.07
Mene pa zanima, kako se gradnja npr. šentviškega predora lahko čez noč poveča s 50 na 100 mio. eurov? Pa me ne zanima, kakšne kaverne in novosti predstavlja SCT v svetu (noro, ampak res smo dobri:)) Zanima me, kako se to lahko zgodi čez noč in v okviru določenih ljudi? Da ne omenjam nevarnosti, ki jo predstavlja tak način vključevanja v avtocestni tok- v predoru, kjer so možnosti reševanja neprimerno slabše(požar, dim, vidljivost, dostopnost). Poleg tega pa še dvomim, da bo bistveno razbremenjena Celovška. Bi bla verjetno racionalnejša hitra cesta Medvode- Črnuče.
esfflight
07. 05. 2007 15.53
Zunanji dolg Slovenije je znasal po starih podatkih marca 07 29,03 miljarde dolarjev. Kaj to pomeni za 2 miliona prebivalcev v Sloveniji - katastrofo. Ignoranca in napihnjenost vladnih usluzbencev, lokalni patriotizem, skratka nic kaj obetavna prihodnost. Rad bi videl kako bi nasi financniki razlozili svoje trditve, da je vse v najlepsem redu. Kako? CCa 15 000 dolarjev po glavi drzavljana dolga, ce je zaposlen ali pa ne, ali ni to prehudo? Kje pa so se obresti? Mi imamo euro to je ze res in kako iz tega dolga ven? Kljub temu smo kupili se oklepnike in gradimo ceste, vmes pa se tisti, ki so zraven okoriscajo na racun druzbe ki tone. Pa se malo v casopisu napisemo o pohvalah nasih strokovnjakov in zavajamo ljudi, ki vse to verjamejo. G Murovec, ali ste dobili odgovor o dolgu? Ce rabite se kaj podatkov vam jih posljem.
M.U.K.
07. 05. 2007 15.23
Predvsem ima od tega korist gen. Krkovič&company...
laokoon@volja.net
07. 05. 2007 15.17
Odplačevanje teh posojil ni ogroženo, ker ima DARS visoke in stabilne prihodke od cestnin, s katerimi odplačuje anuitete. Prav tako je pravilno, da se gradi s posojili, da bomo že mi kaj imeli od teh cest in ne šele naši zanamci.
hinko.murovec@siol.net
07. 05. 2007 15.15
Hinko MUROVEC, ali mi lahko kdo pove koliko smo sedaj kot posamezen državljan že " zapufani". Resno me zanima, kako in na hrbtu koga mislijo naši " uspešni " načrtovalci kreditov to vračati. Ali bo še kaj ostalo od " svobodne Slovenije " , ko se bo ta norija končala. Hinko MUROVEC
Thorr
07. 05. 2007 15.11
Drzavi in predvsem politikom bi hitro postal velik interes se izpogajati za nizje cene, ce bi mediji ljudem koncno bolj pogosto zaceli predstavljati pomembne in relevantne novice kot je bila tale. Namesto da je reicmo BigBrother na prvi strani 24ur....
predaI
07. 05. 2007 14.59
Mislim, da je gradnja teh cest v Sloveniji predraga. Samo poglejte kaksne dobicke kujejo gradbena podjetja in to vse na racun teh avtocest in dobremu davkoplacevaksemu placilu. Drzavi enostavno ni v interesu se pogajat za nizje cene. Poleg tega velikokrat presezejo ze dogovorjene zneske z dopolnili. Ja, nas dolg se pa samo veca. Se dobro, da imam se nekaj desetletij delovne dobe pred mano :(