Skupina Alpacem, ki poleg Slovenije deluje tudi v Avstriji in Italiji, združuje strokovnjake za cement, beton in kamene agregate na območju Alpe-Jadran.
Cementarna v Anhovem je s preimenovanjem dobila četrto ime po Cementi Isonzo (1921), Kombinat 15. september (1950) in Salonit Anhovo (1967), so danes sporočili iz družbe.
Skupini Alpacem se poleg cementarne z enotno blagovno znamko v kratkem pridružujejo tudi podjetja Alpacem Beton (nekdanja Rokava), Alpacem Kamnolomi (nekdanje podjetje Salonit Anhovo Kamnolomi) in Alpacem Inde (nekdanji Inde Salonit Anhovo).
"Z vpisom novih imen podjetij v poslovni register zaključujemo proces povezovanja podjetij iz treh držav, ki delujejo na področju proizvodnje gradbenih materialov, pod enotno mednarodno blagovno znamko Alpacem," so zapisali.
Spremembo imena so že julija lani potrdili delničarji podjetja, ko so soglašali, da se bo družba po novem imenovala Alpacem Cement Slovenija. Beseda Slovenija bo v firmi dodana, če bodo za to izpolnjeni vsi zakonski pogoji, so takrat sporočili preko spletnih straneh Ajpesa.
Poleg družbe Wietersdorfer Alpacem je lastnica Salonita še italijanska družba Buzzi Unicem s 25-odstotnim lastniškim deležem. Preostalih 0,48 odstotka delnic imajo v lasti mali delničarji.
Podjetje je bilo več let tarča kritik zaradi sosežiga odpadkov, s katerim dosegajo visoke temperature za proizvodnjo cementa. Okoljevarstveniki in civilna iniciativa so zato od vlade zahtevali zaostritev zakonodaje na področju naprav za sosežig, za katere so doslej veljale blažja pravila kot za sežigalnice odpadkov. Državni zbor je v začetku marca sprejel zakon, ki uvaja strožja pravila glede izpustov iz naprav za sosežig.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.